Internet tuleb varsti koju koos elektriga

Harry Tuul 06. aprill 2006, 00:00

"Kuidas on läbi elektriliini rääkida?" küsib hääl telefonis. "Uudne," vastan üldise naerulagina saatel. Tegemist on ASi Televõrk juhataja Urmas Aiaste korraldatud katsega, mis tõestas, et internetti ja telefoni saab kasutada elektriliini vahendusel.

Elektriliinide kaudu toimiva tehnoloogia Power Line Communication katsetamise esimene etapp on läbi. "Tegu oli pilootprojektiga, me oleme katsetanud seda siin oma kontoris Tallinnas ja lähiajal on plaanis teha ka uusi projekte, et näha, kuidas tehnoloogia toimib pisut teistsugustes tingimustes," rääkis ettevõtte turundusjuht Malle Suve.

Tehnoloogia tööpõhimõte on lihtne: elektrialajaamas peab olema karbisuurune keskseade, mis annab impulsi arvutikasutaja vaheseadmesse ehk modemisse ja klient saabki internetiühenduse. Modem ühendatakse otse elektrivõrku ja selle hind on 90 eurot ehk ligi 1400 krooni.

"Me otsime praegu kohta, kus ta ei töötaks," rääkis Aiaste ja lisas, et ilmselt sõltub interneti kiirus arvuti kaugusest alajaamast ehk kaabli pikkusest.

Sisuliselt saavad teenust kasutada kõik. "Meie põhisihtgrupp on ikkagi need, kellel täna interneti püsiühendus puudub," ütles Suve ja tõi näiteks uuselamurajoonid, arendusprojektid ning ka maapiirkonnad. "Meil on käinud kinnisvaraarendajad, kes on hädas, küll küsimas," lisas Aiaste.

"Me ei kipu konkureerima piirkondades, kus on juba mitu teenusepakkujat, vaid eelkõige seal, kus oleksime esimesed," ütles Suve.

Uus toode on kasulik ka ettevõtjatele. Kui praegu peab ettevõte valima oma kontori asukoha interneti levi järgi, siis tulevikus hakkab interneti- ja telefoniühendus olema ka väikesemates ja kaugemates piirkondades.

Kuigi hinnapoliitika on alles väljakujundamisel, on see Aiaste sõnul võrreldav teiste teenusepakkujatega. "Teenus ei tule kallim kui Elionil," lisas ta. Aiaste sõnul on elektrivõrgu kaudu internetiteenuse pakkumine levinud Ameerikas, aga ka Islandil, kuid Euroopas on ta suurte telekommunikatsioonifirmade lobitöö tõttu takerdunud.

Oma suurimateks konkurentideks peab AS Televõrk Elioni ja Norby Telecomi, kes aga kahtlevad elektrivõrgu kaudu leviva tehnoloogia valmisolekus.

Norby Telecom ASi juhatuse liikme Oleg Shvaikovsky arvates on tootel kindlasti turgu ja selle tulek on tervitatav, sest tekib teenuste alternatiiv. "Tehnoloogia ei ole võib-olla veel küps, aga selleks ajaks, kui Televõrk kavatseb sellega välja tulla, on see tükk maad küpsem," lisas Shvaikovsky.

Norby eripäraks pidas ta WiMAXi ehk traadita internetiühenduse pakkumist, mis levib suurele kaugusele ning millega on hea katta hõreda asustusega piirkondi ja uuselamurajoone.

Elioni internetivaldkonna juhi Maiko Kalvet sõnul on nõudlus elektrivõrgu kaudu interneti pakkumise järele küsitav, sest see eeldab suuri investeeringuid, samas on valdavas osas Eestis kiire internetiühenduse pakkumiseks vajalikud võrgud juba olemas.

"Küsitav on, kas monopoolsel elektrienergia tootjal on mõtet investeerida suuri summasid valdkonda, kus toimib tihe konkurents," leidis ta.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 15:53
    Otsi:

    Ava täpsem otsing