Esseevõit viib Eike Soome börsi külastama

Pille Rõivas 07. aprill 2006, 00:00

Enim saadud auhindadest teeb Eikele rõõmu Apollo raamatupoe 250kroonine kinkekaart. Lugeda talle meeldib ja kinkekaardiga saab raamatuid valida oma maitse järgi. Kindlasti kõige põnevamaks auhinnaks on reis Helsingi börsile, mille toimumise aeg on Eike enda otsustada. "See on kindlasti täiesti omaette kogemus, mida ootan põnevusega," kommenteerib Eike.

19aastane Eike Ennok luges majandusteemalisest esseekonkursist koolisisesest infolehest. Veidi aega ta kogus mõtteid osalemiseks ning otsustaski mõtte teoks teha. Essee kirjutamisele kulus tal nädal. "Igal õhtul koondasin oma mõtteid ja kirjutasin natuke, sest kirjutamine ei ole minu tugevaim külg," ütleb neiu pärast auhinnatseremooniat.

Eike kirjutas teemal "Tarbimine - uue ühiskonna uus religioon", mis võimaldas ühendada ühiskonna tarbimist ja religiooni. "Ühiskonna teemad on mulle kõige sobivamad, majanduses ma ei tunne end kuigi kindlalt," põhjendab Eike teema valikut. Sellel konkursil osales ta esmakordselt. Essee kirjutamine ei läinud kergelt, sest aega kirjutamiseks oli vähe. Saatmise tähtaja hommikul tuli Eikele essee jaoks veel üks hea idee, mis tähendas essee muutmist.

Märtsikuus saavutas Eike "Hea teeninduse kuu" projekti raames korraldatud esseevõistlustel teise koha. Siis valis ta teemaks "Millist teenindust ootab noor klient?" Hiljuti omistati neiule ka esikoht üleriigilisel ajaloo olümpiaadil. "Ajalugu on mulle alati meeldinud. Üldiselt sobivadki mulle humanitaarteemad, sest need on omavahel seotud," räägib Eike.

Kuigi Eike end tugevaks kirjutaks ei pea, aitab see tal mõtteid koondada ja arvamust avaldada. "Loomulikult utsitab esseede kirjutamine ka lugema, mis on piisavalt hea põhjus kirjutamiseks," lausub Eike. Oma enesekriitilisust peab ta põhjuseks, miks ta end kirjutades kindlalt ei tunne.

Kas esseede kirjutamine teda lõpukirjandil abistab, ei oska ta öelda. Kirjutamiskogemust peab Eike siinkohal kõige olulisemaks. Mõeldes tulevikule, tulevad need saavutatud kohad konkurssidel kasuks. Need saab ära märkida ülikooli sisseastumisel ja ka elulookirjelduses.

Koolis läheb Eikel hästi, riigieksamitel on eesmärgiks maksimaalsed tulemused. "Muidugi sooviks parimaid tulemusi, kuid ei hakka end üles kütma enne, kui eksamid tehtud ja tulemused teada," räägib neiu, kes suure tõenäosusega lõpetab gümnaasiumi kuldmedaliga. Sügisest on Eikel plaanis võtta jalge alla koolitee hoopiski Taanis üheks aastaks. Tagasi tulles tahab ta asuda õppima Tartu ülikooli riigiteaduste erialale.

Sel aastal laekus ministeeriumisse 164 võistlustööd, eelmisel aastal üle 500. Võistleja sai ka mitu tööd saata. Ministeeriumi pressiesindaja Kristi Künnapase sõnul oli konkurents tasavägine.

"Kindlasti ei saa öelda, et võitjad oleks ülejäänud võistlustöödest peajagu üle olnud. Parimate tööde osas olid hindajad siiski üsna üksmeelsed," seletab Künnapas.

Rahandusministeeriumi majandusteemaline esseekonkurss toimus esmakordselt 2000. aastal. Põhjuseks majanduse kiire kasv ja ühiskonnas toimunud muutused. "Ühtlasi proovisime juhtida laste ja õpetajate tähelepanu teemadele, mille üle ehk igapäevaselt ei juurdleks ja teadmisi ei otsiks," ütleb rahandusministeeriumi pressiesindaja Kristi Künnapas.

Töid hindasid mitmed ministeeriumi töötajad. Tööde paremik saadeti ka partnerite esindajatele, kelle valiku põhjal tehti lõplik otsus. Künnapase sõnul on raske välja tuua selgeid kriteeriumeid, mida just konkreetsete võitjate puhul esile tuua.

Otsustamisel lähtuti aluskriteeriumidest: originaalsus, teemakohasus ja teema avatus, essee ülesehitus, sõnavara kasutus ja stiililine ühtsus ning õigekeelsus.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 15:53
Otsi:

Ava täpsem otsing