Soome metsafirmad kartellikahtluse all

Sirje Rank 07. aprill 2006, 00:00

Soome konkurentsiamet teatas sel nädalal, et on oma uurimismaterjalid kokku saanud ning ootab nüüd Stora Ensolt, UPM-Kymmenelt ja Metsaliittolt kuni 15. maini kommentaare.

Firmadelt saadud lisaandmetest sõltub, kas konkurentsiamet annab materjalid edasi kohtusse, vahendas Bloomberg. See peaks selguma suve lõpuks.

Soome kolme suurimat metsandusfirmat kahtlustatakse Soomes kartellikoostöös toorpuidu kokkuostul aastatel 1997-2004. Väidetavalt on firmad sõlminud illegaalseid hinnakokkuleppeid ning vahetanud omavahel muud olulist informatsiooni.

Maksimaalselt võib trahv sellise ebaseadusliku koostöö eest moodustada kuni 10% firma käibest. Näiteks Stora Enso käive oli sel perioodil ca 170-200 miljardit Eesti krooni, trahv küüniks miljarditesse.

Konkurentsiameti kahtluste aluseks on materjalid, mis arestiti 2004. aasta maikuus Stora Enso ja Metsaliitto peakontorites korraldatud reidi käigus. Vihje saadi omakorda UPM Kymmenelt, kes tunnistas ebaseadusliku koostöö üles ja võib nüüd ise selle eest karistusest pääseda.

Lisaks uurib Euroopa Komisjon Euroopa metsandusfirmade võimalikku ebaseaduslikku koostööd Euroopa paberiturul.

Stora Enso, UPM ja Metsaliitto ostavad Soomes kolme peale kokku kaks kolmandikku palgipuust ning kogu paberipuidu. Väidetava kartellikoostöö tõttu on metsaomanikud saanud väiksemat tulu kui oleks teeninud vaba konkurentsi tingimustes.

Stora Ensole, UPM Kymmenele ja Metsaliittole ei ole see esimene kartellisüüdistus. Aastal 2001 mõistis kohus neile trahvi 7,8 miljonit Eesti krooni. Seda samuti puidu kokkuostuhinna ebaseadusliku kooskõlastamise eest aastatel 1993-1997.

Soome konkurentsiamet pidas karistust liiga kergeks, taotledes ise vähemalt 51 miljoni krooni suurust trahvi, kirjutas eile Helsingin Sanomat. Ameti toonase juhi Matti Purasjoe sõnul muudavad just pehmed karistused kartellikoostöö tasuvaks.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 15:53
    Otsi:

    Ava täpsem otsing