EGeen katsetab Ukrainas inimeste peal uusi ravimeid

Sirje Rank 10. aprill 2006, 00:00

"Algamas on viies projekt," rääkis EGeeni arendusjuht ja asepresident Margus Kõrgesaar nädalapäevad tagasi Kiievis, ise sama projekti asjus Londonisse kiirustades. "Ootamas on veel vähemalt kümme konkreetsemas faasis läbirääkimist," ütles ta.

Ukrainas tegutseb EGeen 2004. aastast. Geenivaramuga pole sel tegevusel mingit pistmist. "Geenivaramu on möödanik. See oli hoopis teine projekt ja polnud seotud kliiniliste uuringutega," ütles Kõrgesaar. Seal oli eesmärk osaleda ravimi avastamise protsessis. EGeeni praegune tegevus Ukrainas seisneb aga selles, et firma on enda kanda võtnud osa uue ravimi turuletulekule eelnevatest inimkatsetest ja kooskõlastuste saamise. Sisuliselt on see allhange ravimi väljatöötanud biotehnoloogiafirmale.

Koostööd tehakse kaheksa haiglaga üle Ukraina. Kõik käivitunud neli projekti on seotud vähiravimitega. Samasuguseid kliinilisi katseid tehakse ka Balti riikides.

EGeeni järgmine ambitsioon on saada juba mõne uue ravimikandidaadi kaasomanikuks. Väljavaade on Kõrgesaare sõnul "kuude küsimus".

Kõrgesaare sõnul on Ukrainas konkurents juba tihe, sest riigi on avastanud oma ravimikandidaatide testimiseks nii suured kui ka väikesed ravimifirmad. Pluss on Ukrainas süsteemsus ja head registrid. Arstid leiavad patsientide registrist hõlpsalt uuringusse sobivad inimesed. "Siit tulevad head tulemused," ütles Kõrgesaar.

Ka motivatsioon uuringutes osaleda on riigis kõrge. Arst saab iga patsiendi eest lisatasu tuhandest mõne tuhande dollarini, patsient aga lootuse, et ehk on uuest ravimist abi. Seda enam, et ravimite kättesaadavus on Ukrainas halb ning ostujõud väike.

Kõrgesaare sõnul ei ole reeglite ja eetikanormide osas Ukrainas hinnaalandust. "Kui reegleid ei oleks, tuleks need ise kehtestada," ütles ta. Vastasel juhul võib probleeme tekkida USA toidu- ja ravimiametiga FDA.

Tulu saavad EGeeni investorid siis, kui EGeen ükskord börsile läheb või firma üle võetakse, ütles Kõrgesaar. "Ega see pole pank, kust dividendi oodatakse," ütles ta.

Viimase suure investorina lisandus läinud aasta detsembris toimunud emissiooni käigus riskikapitaliettevõte BaltCap Management. Emissioonis osalesid ka EGeeni senised suuremad investorid Draper Fisher Jurvetson, Pentameter Investments, Baltic Small Equity Fund, SEAF jt.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 15:54
Otsi:

Ava täpsem otsing