Leedo firma ostis Kuressaare kuursaali

Harry Tuul 10. aprill 2006, 00:00

Aasta alguses müüs Saaremaa Tarbijate Ühistu, kes omas 7/9 Kuressaare lossipargis asuvast kuursaalist, oma kaasomandi OÜ-le Tolli Vara. Ostjafirma on seotud Saaremaa laevakompanii ainuomaniku Vjatšeslav Leedoga.

Ülejäänud 2/9 kuursaalist kuulub riigile ja seda haldab Saare maavalitsus, sestap oli riigil eelisostuõigus kuursaal välja osta. Aprilli alguses sai eelisõiguse aeg täis, kuid riik ostuõigust ei kasutanud.

Kuursaali alghind oli 3,35 miljonit krooni, pakkujaid oli viis. Saare maavalitsuse tellitud hindamine näitas riigi kaasomandi väärtuseks 1,5 miljonit krooni, mis teeb Leedoga seotud firma omandatud osa väärtuseks 5,25 miljonit.

"Meil ei ole raha sellisteks lõbudeks," kommenteeris muinsuskaitseameti juriidiline nõunik Piret Annus reedel riigi huvipuudust kuursaali vastu. Saaremaa muinsuskaitse vanemspetsialisti Lilian Hansari sõnul kuursaal muinsuskaitse all ei ole. Ta lisas, et üks põhjustest, miks neile müügiettepanek tehti, seisneb selles, et nad üürivad majas pisikest kontorit.

Saaremaa Tarbijate Ühistu juhatuse esimees Peeter Kilumets oli tehingu suhtes kidakeelne. "Mis sellest siis rääkida on, võib-olla siis, kui ta on uues kuues ja kui kõik ilus ja tore on, kõigile meelepärane."

Tehingu hinda ja eesmärke ei avaldanud ka OÜ Tolli Vara juhatuse liige Aarne Pupart, kuid plaanid on tema sõnul tõsised ja investeering pikaajaline.

Tehingu vahendajaks oli Arco Vara. Kinnisvarafirma Saaremaa esinduse juhataja Priit Kuusk rääkis, et maja müük algas mullu oktoobris. Müüja soovis majaosa eest saada vähemalt 3,35 miljonit krooni, muid märkimisväärseid tingimusi ei olnud. Kirjalikult esitati Kuuse sõnul viis pakkumist. Kõrgeim pakkumine Tolli Varalt, millega toimus müügitehing, esitati 2005. aasta 8. detsembril.

Tolli Varale kuulub lisaks kuursaalile kinnisturegistri andmetel Kuressaare kesklinnas aadressil Tolli 1 asuv ligi 2000 ruutmeetri suurune kinnistu.

Peale Aarne Puparti kuuluvad Tolli Vara juhatusse Kristjan Leedo ja Meelis Põlda ning selle ainuosanik on Saare Finants AS, mis kuulub Vjatšeslav Leedole.

Kuressaare kuursaali idee autoriks peetakse kohalikku apteekrit R. Fliessi. Hoone ehitas linna supluskomitee.

Vajaduse saali järele tingis ravimuda kasutuselevõtmine ja Kuressaare kujundamine kuurortlinnaks. Ehitus algas 1888. a, kuursaal avati pidulikult 1889. a juunis.

Keskosas ehk valges saalis oli restoran, paremas tiivas suveteater, vasakus tiivas köögiplokk ja kabinetid.

Esimese maailmasõja ajal oli seal raudtee jaamahoone, pärast sõda taastati esialgne funktsioon.

Nõukogude ajal hoone lagunes pikkamööda, toimus mitu põlengut. Kuursaal avati uuesti 1988. aastal.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 15:54

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing