EPL: Harju tänava hindajad ei ole enda sõnul kahekordselt eksinud

10. aprill 2006, 07:25

Kuigi eksperdid kinnitavad Harju tänava kruntide väärtuseks 75 miljonit krooni, toob 150miljoniline ostutehing linnapea hinnangul Tallinnale hoopiski kasu.

Tallinna linnavalitsuse tellimusel Harju tänava äärsete kruntide turuväärtust määranud OÜ Kinnisvaraekspert hindaja eksis enda väitel hindamisel kuni 15%, linnavalitsus peab aga eksimuseks 100%, kirjutab Eesti Päevaleht.

Tallinna linnavalitsus kavatseb osta Harju tänava äärsed kinnistud kinnisvaraomanikelt eksperthinnanguga võrreldes topelthinnaga – 150 miljoni krooniga, mis põhjustas volikogus lindiskandaali lämbunud umbusalduskatse. Linnajuhtide põhjenduste kohaselt kujunes hind lähtuvalt turusituatsioonist.

Eesti Päevaleht nõudis avaliku teabe korras välja OÜ Kinnisvaraekspert 20. jaanuari kuupäeva kandvad hinnangud Harju tänava kruntide turuväärtuse kohta. Seal on Eesti kinnisvarahindajate ühingu liikmed, atesteeritud kinnisvarahindajad Margus Tinno ja Tiit Tiigimäe kruntide turuväärtuse hindamise enam kui poolesajal leheküljel lahti kirjutanud. Iga krundi hinnangu juures on kirjas, et eksimisprotsent on pluss-miinus 15% – seega eksivad kas kinnisvarahindajad või linnavalitsus.

Margus Tinno sõnul pole hindamine täppisteadus ega banaanikilo kaalumine. 'Teatud käärid on iga hindamise juures, saame anda ainult täpsusklassi. Mida erilisem on objekt, seda tõenäolisemad on hinnakäärid,' ütles Tinno.

Ekspert jääb enda sõnul sellele vaatamata oma seisukoha ja antud täpsusklassi juurde, nõustumata seega linnavalitsuse seisukohaga, et tegelik hind on 100% suurem.

Eksperthinnangute kogumikus nendivad hindajad, et aladel puudub kehtestatud detailplaneering, mis annab lisaväärtuse, sest määrab ära, mida on alale lubatud ehitada. Hindajad pidid linna tellimusel lähtuma Irina Raua büroo R-Konsult poolt alale 2000. aastal tehtud detailplaneeringu projektist.

Seetõttu on väärtust juba niigi hinnatud 'varuga' võrreldes sellega, mis lähtunuks tegelikust olukorrast – puuduva detailplaneeringu ja ehitusõigusega arvestades.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing