EPL: Venemaa terasegigant Severstal võib osta Galvexi oksjonil

10. aprill 2006, 07:32

Mai alguses toimub USAs oksjon, millega leitakse uus omanik Eesti suurimale välisinvesteeringule – Muugal paiknevale Galvex Estonia tsinkimistehasele.

Üks huviline on Vene terasegigant Severstal, kirjutab Eesti Päevaleht.

2. mail New Yorgis toimuv oksjon peaks lõpetama Galvexi omanike ja võlausaldajate ringis teravate vaidluste ja ootamatute kannapöörete aja, mis on kestnud juba umbes aasta.

2003. aastal käivitunud ja 3,7 miljardit krooni maksma läinud tehase suuromanik Daniel Bain sattus mullu kevadel raskustesse tehase rajamiseks võetud miljardilaenude tagasi maksmisel. Galvexi võlad omandanud investeerimispangad Goldman Sachs ja Deutshe Bank tahtsid sügisel Galvexi võlgade katteks üle võtta, ent Bain leidis 'rahalaeva' – investeerimisfirma Silver Point Capital (SPC), kes võlad üles ostis.

Uus võlausaldaja SPC andis USA kohtusse aga Galvexi pankrotiavalduse, millele Bain vastas kohtule pankrotikaitse taotluse esitamisega. Omanik ja võlausaldaja kokkuleppele ei jõudnud, mistõttu USA kohus kinnitas möödunud nädalal Galvexi müügi oksjoni korras.

Galvex Estonia tehast ja tema Bermudal registreeritud emafirmat Galvex Holding juhivad Baini soovide vastaselt, ent USA kohtu kinnitusel konsultandid firmast Alvarez Marsal.

Üks neist, Galvexi finantsjuht Colie Spink ütles Eesti Päevalehele, et oksjonil on võimalik osaleda kõigil huvilistel. Galvexi alghind on Spinki sõnul 203 miljonit dollarit (2,6 miljardit krooni) ehk just nii palju, nagu Galvex võlgneb SPC-le. Kui keegi sellest üle ei paku, omandab Galvexi SPC, kes selle ilmselt omakorda edasi müüb.

Galvexi ümber tiirleb Spinki sõnul ligi 50 finants- ja strateegilist investorit, sealhulgas enamik maailma TOP-30 sekka kuuluvaid metallifirmasid. Lisaks Severstalile on räägitud Novolipetski metallurgiakombinaadi ja Saksa Thyssen Grupi võimalikust huvist. Välistatud pole ka Baini tulek uue 'rahalaevaga'.

Galvexi rajaja ja suuromanik Daniel Bain ütles Eesti Päevalehele, et oli valmis firma umbes 250 miljoni dollari eest Severstalile müüma, kuid võlausaldaja SPC astus tehingule vahele.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing