Merko Ehitus: kasumlikkus võib väheneda

Annika Matson 10. aprill 2006, 11:21

Balti riikide suurima ehitusfirma Merko Ehituse kasum võib kahaneda tänu kasvavatele kuludele ja kinnisvaraturu jahenemisele, vahendab Bloomberg.

Merko vaatab üha enam välisturgude poole, kuna sisemaine nõudlus on kahanemas, ütles Bloombergile Merko Ehituse juhatuse liige ja finantsjuht Alar Lagus.

Ehitusfirma tegevuskasumi marginaalid on kosunud viimase kuue aasta jooksul järjest. 'Kasumlikkus võib väheneda,' kommenteeris Lagus Bloombergile.

'Hetkel on kinnisvaraturul väga suur hulk spekulantide raha ja me ei tea tõesti, mis nad teha otsustavad, juhul kui kinnisvarahinnad enam ei kasva,' ütles Lagus.

Nõudluse kasv, mis kergitas Eestis eelmisel aastal elamute hindu 28 protsendi võrra, kergitas ka tööjõu hinda ja kasvatas kulusid. Kinnisvara hinnad on kasvanud ka Lätis ja Leedus ning sealasete tislerite ja müürseppade palgad on kasvanud 25 protsendi võrra.

Elamute hinnad Tallinnas kasvasid eelmisel aastal 40 ja Vilniuses ja Riias 35 protsendi võrra, ütles Ober-Haus Kinnisvara Eesti tegevjuht Hindrek Leppsalu veebruari lõpus. 'Selline kasv ei saa olla igavesti jätkuv,' märkis Lagus. 'Arvan, et kinnisvarahinnad stabiliseeruvad, aga eks näis,' möönis Lagus. Ta lisas, et Eestis ollakse üsna lähedal küllastuspunktile, aga sama olukord näis olevat ka juba aasta eest.

Merko on ehitanud eestlastele uusi kodusid, et aidata inimesed välja nn nõukogude aja paneelmajadest, kus elab ligi 400 000 Tallinna elanikku.

'Siiski korterite ehitamine Balti riikides on sammukese taga naaberriikidest Läänest. Eestis ehitatakse aastas 2,9 korterit iga 1000 inimese kohta, võrreldes 5ga Soomes ja 6,5 Norras ja Taanis,' ütles Lagus.

Kui Eestis tõmbub ehitusbuum tagasi, siis on Laguse eesmärk vähendada ettevõtte sõltuvust kodumaisest nõudlusest, mis moodustab kolmveerandi firma käibest. Läti ja Leedu võivad juba tuleva viie aasta jooksul anda 50 protsenti käibest, ütles ta.

Laguse sõnul pakub eriti suuri võimalusi Riia büroomajade ehitus.
Hetkel on Riia vanalinn täis tuubitud firmade kontoreid ning ruumi puudus võib takistama hakata välisinvesteeringuid, kirjutas Läti päevaleht Diena 3. aprillil.

Merko ehitas Riiga staadiumihoone Arena Riga, kus peetakse järgmisel kuul maailmameistrivõistlused jäähokis. Lisaks teatas firma 23. märtsil, et võitis 82 miljoni dollari (1,05 mld kr) suuruse lepingu kaubanduskeskuse ehitamiseks Vilniusesse.

Merko Ehituse laienemisplaanid võivad samuti haarata ülevõtmisi, eriti aladel, kus on raske alustada nullist. 'Seda spetsiifilistel aladel nagu näiteks teedeehitus, kus meil on Eestis vastav üksus olemas, Lätis ja Leedus aga mitte ning sellised firmad oleksid huvitavad,' ütles Lagus.

Merko Ehituse aktsia tõusis eelmisel aastal Tallinna börsil 77 protsendi võrra, 17,25 euroni. Aga alates selle aasta algusest on Merko Ehituse aktsia kerkinud vaid 0,9 protsendi võrra.
Suprema juhatuse esimees Sten Sumberg ütles Bloombergile, et nende hinnasiht Merko aktsiale on 20 eurot ning soovitus 'hoia'. Hinnasihti on sisse arvestatud ka dividendimakse. Sumbergi sõnul on Merko puhul positiivne see, et firmal on vähe võlgu. Viiendik kasumist on siiani aktsionäridele dividendideks makstud ning seda pole ka plaanis muuta, ütles Lagus intervjuus Bloombergile.

Merko kasum kasvas neljandas kvartalis 31 protsendi võrra, 142,7 miljoni kroonini. Ärikasumi rentaablus on kasvanud 1999. aasta 3,4 protsendilt eelmise aasta lõpuks enam kui 10 protsendini.
Mullune käive oli 3,24 miljardit krooni. Merko kasumit on aidanud kasvatada Eesti kiire majanduskasv, mis neljandas kvartalis oli 11 protsenti. Kinnisvarahindade tõus on Tallinnas olnud 'metsik', kirjutas Bloomberg.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing