Odava hinnaga võib võita turgu, aga ka põhja minna

ÄP 11. aprill 2006, 00:00

Odav hind ei ole kõige parem vahend pikaealise edu saavutamiseks. Seda kinnitab rohkem

K-Arvutisalongi kaubamärgi kaudu tuntud ASi Klisseran saatus: möödunud nädala lõpus müüs firma K-Arvutisalongi maha.

See on viimase kuu jooksul juba mitmes eestlaste äri, mis omanikku vahetab, näiteks märtsi alguses müüs August Kull oma mööblifirma Thulema, Andrei Korobeinik enamusosaluse rate.ee kaubamärki haldavast firmast.

Korobeinikule tehti hea pakkumine EMT poolt. Kull müüs peamiselt seetõttu, et suutnud ettevõtet piisavalt arendada, ehkki potentsiaali firmal oli, puudu jäi aga investeeringuist. Lauri Liimand laiendas firmat rahapuudusele vaatamata, võttis laenu ja jäi hankijatele võlgu.

K-Arvutisalongi müük näitab, et firmal ei läinud hästi, vaatamata sellele, et majanduskeskkond on soodne ja tegutsetakse n-ö õiges ehk arvutivaldkonnas. Arvutimüük kasvab ka siin, Eestis - inimeste sissetulekud ja ostujõud suurenevad, nooremad ei kujuta enam elu ilma arvutita ettegi. Pealegi vananeb arvuti moraalselt mõne aastaga ja taas on arvutikasutaja uut arvutit ostmas või vana "noorendamas". Arvutiäri on sisuliselt eluaegne.

Aasta tagasi tuli sülearvutibuum ja K-Arvutisalong hakkas neid kokku panema. Plaanid olid suurejoonelised - firma lootis 2005. aasta lõpuks hõivata sülearvutiturust vähemalt 30%. Kavatsus ei õnnestunud, senised suurimad - ML Arvutid ja Ordi - ei loovutanud oma turuosast midagi. Vastupidi, kokkuvõttes K-Arvutisalongi müük (lauaarvutid, sülearvutid jm) hoopis vähenes ja tema käes oli ikka vaid kümnendik turust. ML Arvutid ja Ordi samal ajal kasvatasid müüginumbreid.

K-Arvutisalong jääbki meelde eeskätt väikeste fotopoodide hävitaja ja agressiivse laienejana, kes lõi konkurente odava hinnaga. Võib-olla andis tõuke müügiks see, et nüüd pole K-Arvutisalong enam ainus omataoline - talle pakub arvestatavat konkurentsi Enter Arvutipood.

K-Arvutisalongi müügikett ulatub Tallinnast nii Tartu kui möödunud aasta lõpust ka Helsingini. Klisseran avas seal oma poe Kamppi kaubanduskeskuses uue firma - TK Tietokonekauppa & Kuvapalvelu - nime all. Idee iseenesest halb ei olnud, sest põhjanaabrite juures seda tüüpi arvutipoode seni polnudki. See oli läbilöömise üks eeldus, teiseks oli soodne hind.

Ideid K-Arvutisalongi omanikul jagus - Soomeski oli kavas luua arvutipoodide kett, samuti sooviti arvutiäriga alustada Rootsis. Needki unistused jäävad nüüd teistele, sest uuele omanikule müüdi ka Soomes tegutsev firma.

Arvutitootmisele ja -müügile keskendumine oleks pikapeale toonud edu, aga ilmselt ei jätkunud K-Arvutisalongi omanikul kannatust, nagu näitab ka fototeenuse toomine salongi, samuti kontoritarvete müük. Kaupluseketi müük oli selle äri loogiline lõpp.

Kui otsida meeldivat ettevõtete müügi juures, siis leiab sedagi - ostjate seas on eestlasi. See näitab, et Eestis on raha, mis otsib investeeringuobjekte. Ka K-Arvutisalongi ostsid eestlased - Säästumarketi loojad Indrek Prants, Armin Kõomägi ja Sven Mansberg. Tegemist on sarnaste ideedega, seepärast paistab arvutipoeketi ost loogiline ja selle "saneerimine" võimalik.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 15:54

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing