PM: Ministri määrus säästab talunike miljonid kroonid

11. aprill 2006, 07:50

Põllumajandusminister Ester Tuiksoo muudab tagantjärele põllutoetuste maksmise tingimusi, et Lääne-Eesti talunikud pääseks üle 4 miljoni kroonisest trahvist.

Veel seisab põllumajandusliku keskkonnatoetuse maksmise eeskirjas säte, et kui talunik esitas enam kui 30 protsendi ulatuses valeandmeid, siis tuli tal saadud raha tagasi maksta, kirjutab Postimees.

Teisisõnu, kui 100 hektarist rohkem kui 30 ei kvalifitseeru toetuskõlblikuna, kaotab talunik kogu raha.

Põllumajandusminister Ester Tuiksoo ettepanekul on nüüd aga valmimas määrusemuudatused, mis päästavad talunikud sellistest rahanõuetest. Uues määruses lubab Tuiksoo, et kui talunik vähendab taotlust vabatahtlikult 30 protsendi võrra, siis temalt kogu varem välja makstud raha tagasi ei nõuta.

Mullu avastasid riigi inspektorid Lääne-Eestis hulga põllumaad, mis mitte kuidagi ei andnud põllutoetuse kõlblikkuse mõõtu välja.

Enamasti küsisid talunikud põllumajanduse registrite ja informatsiooni ametilt (PRIA) toetust maa eest, mis inspektorite hinnangul oli pigem mets. Talunikud aga väitsid häälekalt vastu, et tegu on traditsiooniliste puisniitude ja metsakarjamaadega.

Eelmise aasta lõpus saatis PRIA Lääne-Eesti talunikele korraga välja rahanõudeid 4,5 miljoni krooni eest. See raha oli talunikele välja makstud mitme aasta jooksul. Et igal aastal kontrollimas ei käidud, siis läksid löögi alla mitme aasta toetused.

PRIA peadirektor Mati Kermas siiski märkis, et lõplikult on veel vara öelda, kui suure summa tagasi nõudmisest loobutakse. 'Poliitika kujundamisega tegeleb põllumajandusministeerium ja PRIA-l on kohustus neid poliitikaid rakendada,' märkis Kermas.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing