Aeg töötab laenuvõtja kasuks

Tõnis Oja 12. aprill 2006, 00:00

Nii nagu iga investeering, on ka eluasemelaenu võtmine kihlvedu tulevikuga. Eluasemelaenu võtmisel eeldame, et me jõuame laenu tagasi maksta nii täna, homme kui ka mitmekümne aasta pärast. Kuna eluasemelaenude baasintressiks kujunenud kuue kuu Euribor on viimasel poolaastal hakanud jõudsalt kerkima ning tõusis möödunud nädalal korraks üle kolme protsendi taseme, on hakatud soovitama laenuintresside fikseerimist või mis veel hullem, laenutähtaja pikendamist.

Selge on see, et tänase päeva seisuga on intressitõusu tõenäosus suurem, kui selle langus. Seega, neil laenuvõtjatel, kes soovivad rahulikult magada, tasuks tõesti laenuintress fikseerida. Fikseeritud intress on neil täna küll pea protsendipunkti võrra suurem, kuid kahe aasta pärast võib see olla juba Euriboriga seotud laenuintressist väiksem. Tõsi, kui analüütikud eksivad ja Euribori tõus peatub või hakkab hoopis langema, siis on teie intressikulu kõrgem, aga nii see on olnud laenu võtmise algusest saadik.

Eesti tänane majanduse olukord on hea, et mitte öelda ülihea. Kõikide märkide järgi peaks kiire majanduskasv jätkuma vähemalt kolm-neli aastat, tõenäoliselt kauemgi. See aga tähendab, et meie palgad kasvavad ka järgnevatel aastatel 5-10%, aga suure tõenäosusega isegi kiiremini.

Raoul Lättemäe Eesti Pangast kirjutas esmaspäevases Postimehes, et 600 000 krooni suuruse ja 25aastase tähtajaga laenu tagasimakse kasvab intressimäära ühe protsendipunktilise tõusu korral 300 krooni võrra. Euribori ühe protsendipunktiliseks tõusuks kulub ilmselt vähemalt aasta. Keskmine palk tõuseb selle aja jooksul tõenäoliselt kümmekonna protsendi ehk umbes 800 krooni võrra. Ka järgnevatel aastatel on meie sissetulekute kasv tõenäoliselt Euribori kasvust tingitud laenu tagasimakse kasvust suurem. Seega täna töötab aeg laenuvõtja kasuks ning laenu tagasimakse tähtaeg tasub võtta võimalikult lühike.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 15:54
    Otsi:

    Ava täpsem otsing