Kohus langetab Harju tänava kruntide otsuse esmaspäeval

Ralf-Martin Soe 12. aprill 2006, 00:00

Räägu kaebuse tõttu on seiskunud 17. märtsil toimuma pidanud Harju tänava ostutehing. Kohus langetab otsuse esmaspäeval.

Kaks tundi kestnud kohtuistungil vaieldi peamiselt selle üle, kas kellelgi on üldse õigust linnavolikogu tehtud otsust kohtus vaidlustada.

"Kaebuse näol on tegemist kodanikuinitsiatiiviga, kus 150miljoniline tehing tähendab minu taskust 300-500 krooni," kommenteeris Rääk.

Tallinna linnavolikogu esindaja Priit Lello ütles eile pärast kohtuistungit, et linnakodaniku initsiatiiv sekkuda linnavolikogu istungisse on õiguslikult lubamatu.

"Põhivaidlus oli selle üle, kas Räägul on kaebeõigust," rääkis Lello. Mehe sõnul on ka riigikohus seisukohal, et kui otsus ei riku isiku õigusi, on see perspektiivitu ja tuleks rahuldamata jätta.

Kui kohtunik otsustaks Räägu otsuse rahuldada, looks ta pretsedendi, mille järel ei saaks kohalik omavalitsus olla oma otsustes vaba, rääkis Lello. Niimoodi võib iga inimene minna vaidlustama ka näiteks riigieelarvet.

Räägu sõnul ei ole tema kaebus aga populaarkaebus, mille esitamine on Eesti õigussüsteemis välistatud. Kaebuse esitamise mõttekuse üle on ta konsulteerinud juristiga.

Rääku esindanud Valmond Mikli Concordia õigusbüroost ütles, et Eesti õigusruum on tühi olukorras, kus fakt on kõigile ilmne, kuid kaebeõigust kellelgi pole. "Selline olukord peab olema vaidlustatav," rääkis Mikli.

Mikli kommeteeris, et nende büroo kaalus erinevaid võimalusi otsuse üle kaebamiseks, näiteks juriidilist isikut ja kodanikuühendust, kuid sisuliselt ei ole kellelgi kaebeõigust. Mikli sõnul ei tohi kohalik omavalitsus kavandada investeeringuid ilma arengukavata, mille korral saab sekkuda ka linnakodanik.

Lello vastuses kohtule on Räägu kaebamise põhjuseks linnakodaniku huvi. Tallinna linnavolikogu ei riku Lello vastuse järgi Räägu subjektiivseid õigusi, kuna kaebajal ei ole varaga mingisugust õiguslikku seost.

Rääk väidab vastuses, et kinnisasjade loovutamisega kaasneb linnale kahju, kuna linn ostab kinnisasjad turuväärtusest kallimalt.

Mihkel Rääk kuulub Reformierakonna noortekogu juhatusse ja on noortekogu välissekretär.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 15:54

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing