EPL: Harjumaa bussifirmad on toetuse miljonite pärast tülli läinud

13. aprill 2006, 07:20

Käest lastud Harjumaa liinivõrk ja ebaõiglus riigi toetuse jagamisel tekitab bussifirmades nurinat.

Harjumaa 99 bussiliinist koosneva võrgustiku teenindamiseks kulub aastas 19,1 miljonit krooni, millest Harjumaa Liinid saavad 17,7 ja Tallinna transpordiamet 1,4 miljonit krooni. Ülejäänu kulutab ühistranspordikeskus töötajate palkadeks, maksudeks ja seatud eesmärkide täitmiseks, kirjutab Eesti Päevaleht.

Üheksat liini teenindava FIE Rain-Mati Pesori meelest pole õiglane, et riik on bussifirmad kahte lehte löönud. Raha kulutamist Pesori arvates keegi ei kontrolli.

Atko Grupi nõukogu esimehe Arvo Sarapuu hinnangul on Harjumaa liinivõrk ära solgitud, kuna doteeritavate liinide kõrval on ohjeldamatult välja antud kommertsliinilube. Selle tulemusena on tekkinud kaootiline liinivõrk, mistõttu ei teeni ükski vedaja. Ta kritiseeris, et Harjumaa ühistranspordikeskus kasutab enda ülalpidamiseks osa riigi makstavast dotatsioonist. Vaja oleks ka normaalset riigihanget, mis ei oleks suunatud ja kus saaksid osaleda kõik soovijad.

Sebe AS suutis vaid kolm kuud olla Harjumaal kommertsliinidel teenindaja. 2. aprillist lõpetas ta ühistranspordikeskusega kaheks aastaks nelja liini teenindamiseks sõlmitud liinilepingud. 'Kui järgida ametiühingu kollektiivlepingut ja Eesti seadusi, siis pole võimalik Harju maakonnaliinidel sõita,' tunnistas ASi Sebe tegevjuht Riivo Seppar.

Harjumaa ühistranspordikeskuse juht Pärt Põldemaa tunnistas, et ühe aastaga ei jõua kõike korda teha, mis aastatega käest lastud.

Harju maakonnas on 4. aprilli seisuga kokku 99 maakondlikku bussiliini, sellest 35 avaliku teenindamise lepingu alusel teenust osutavat liini ning 64 liiniloa alusel teenust osutavat liini ehk kommertsliini.

Ainsaks avalike liinide teenindajaks on AS Harjumaa Liinid. Kommertsliine teenindab kokku 14 bussiettevõtet.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing