AMD peab võitlema turuosa eest

Peeter Teder 17. aprill 2006, 00:00

Viimastel kuudel on maailma suuruselt teine kiibitootja AMD astunud tugevalt vastu maailma suurimale kiibitootjale Intelile.

AMD aktsia ületas 40 dollari piiri jaanuari lõpus ja kõikus selle taseme ümber kuni märtsi alguseni. Viimasel ajal on väärtpaberi hind kõikunud 35 dollari ümber. Samal ajal langes Inteli aktsia hind 22 dollari alla ja jätkas liikumist vaikselt allapoole libisedes. Viimase aasta jooksul on Inteli aktsia käinud ära ka 28 dollari peal, kuid näitab viimastel kuudel siiski allapoole nihkumise märke. AMD aktsia on seevastu olnud viimase aasta jooksul pigem tõusutrendis. Võrreldes aastataguse ajaga on AMD aktsia rohkem kui 100 protsendilises plussis, Inteli aktsia on samal ajal väikeses miinuses.

AMD suurendas eelmisel aastal oma turuosa esmakordselt üle 20 protsendi piiri, 21,4 protsendini, mis on ka usutavasti põhjuseks aktsia ilusale käitumisele. Inteli turuosa oli mullu 76,9 protsenti.

Kuigi AMD on teinud investoritele minevikus ka meelehärmi, on nüüdseks kasvatud Intelile tugevaks konkurendiks, ütles CNN Money'le Turner Investmentsi portfellihaldur Chris McHugh, kes omab aktsiaid ka enda juhitavas investeerimisfondis. "Tegemist oleks nagu täiesti uue firmaga," ütles McHugh, viidates sellele, et arvutitootjad usaldavad järjest enam AMDd.

"Isegi kui maailma üks suurimaid arvutitootjaid Dell ei hakka AMD kliendiks, usaldavad HP ja teised tootjad AMDd järjest enam."

Kuid ka Delli puhul võib olukord muutuda, sest firma ostis märtsi teisel poolel väikese arvutitootja Alienware'i, mis kasutab AMD kiipe.

AMD tegi esimese olulise rünnaku Inteli vastu, tuues turule kahetuumalised protsessorid, mis töötavad tõhusamalt kui ühetuumalised. AMD oli ka esimene, kes tõi turule uue seeria kiipe, mis suurendasid arvutite töökiirust ja kahandasid nende elektritarbimist, töödeldes samal ajal suuremaid andmehulki ja töötades ka eelmiste põlvkondade protsessoritele mõeldud tarkvaraga.

Intel on avalikult tunnistanud turu kaotust AMD-le ja see on ka põhjus, miks firma on pidanud oma kasumiprognoose kärpima. Kuid maailma suurim kiibitootja ei võta hoope vastu siiski maas lamades.

Mõned analüütikud arvavad, et Intel on likvideerinud mõned oma tootmispuudujäägid kahe uue protsessoriga, mille koodnimetusteks on Woodcrest ja Conroe, ning et firma teeb tõhusamat tööd toodete kaasajastamisel, mis võimaldab müügimahte suurendada ja kulusid kärpida.

"Meie usume, et aasta lõpuks pakuvad Inteli tootmisvõimsused AMD-le tõsist konkurentsi," teatas First Albany Capitali tegevjuht Auguste Richard. Kuid tema sõnul on siiski veel natuke vara soovitada Intelit osta. Citigroupi analüütik Glen Yeung teatas aga, et tõstab Intelile antud soovitust, öeldes, et serveritele mõeldud Woodcresti ja sülearvutitele mõeldud Conroe kiibid aitavad võita tagasi AMD-le kaotatud turuosa.

Teisalt leidub ka analüütikuid, kes usuvad, et AMD lõikab järgnevatel kvartalitel kasu Inteli viimase aja nõrkusest.

"AMD tootevalik on küllaltki hea, kuid nad peavad jätkama senist uuenduslikku tegevust," ütles Turner Investmentsi portfellihaldur McHugh. "Mingil ajal võib Intel oma asjad korda saada, kuid AMD on ikka veel turu hõivamise positsioonil.

FTN Midwest Securitiese analüütik Kevin Rottinghaus ütles, et Intel peab tooma turule odavaid ja keskmises hinnaklassis tooteid, sest just selles turusegmendis on AMD suutnud oma osa suurendada. Rottinghausi arvates jätkab AMD aktsia tõusmist kuni firma jätkab turuosa suurendamist ja tehnoloogiasektori kasv jätkub.

Fondijuht Bob Bacarella, kes omab AMD aktsiaid ka enda juhitavas investeerimisfondis, avaldas arvamust, et AMD aktsia jätkab kosumist ja hiljutine mõningane langus on hea ostuvõimalus. "Ma arvan, et nad on nutikad, praegu on aeg aktsiat osta," ütles ta. "Kui arvestada, et majandus tervikuna kasvab ja tehnoloogiasektor koos sellega, siis AMD on tegija."

Võrdlesin huvi pärast ka paari AMD ja Inteli fundamentaalnäitajat. AMD hinna/kasumi ehk P/E suhe on 56 Inteli 14 vastu; AMD aktsia raamatupidamisväärtus on 7,7 Inteli 6,1 vastu. Dividende AMD ei maksa, Intel maksab kvartalis 8 senti dividende. Kokkuvõttes nähtub, et ootused on AMD puhul suuremad ja aktsia seetõttu ka kallimalt hinnatud.

AMD teataski neljapäeval, et ootab teiseks kvartaliks kasumi püsimist või isegi mõningast langust.

AMD aktsia tegi eelmisel aastal läbi muljetavaldava ralli - aktsia hind tõusis ligikaudu 100 protsenti. See on kindlasti hea neile, kes taipasid aktsiat eelmise aasta alguses osta. Aga seda toetavad ka firma majandusnäitajad ja turuosa kasvatamine. AMD turuosa tõusis eelmisel aastal esmakordselt üle 20 protsendi piiri. AMD astub julgelt vastu Inteli võimutsemisele oma tööstusharus, sellest ka aktsia käitumine.

Praeguseks on aga olukord muutunud. AMD-lt oodatakse turuosa edasist suurendamist, mida võib aga olla raske saavutada. Eriti arvestades, et ka Intel on välja tulemas uute toodetega. Ja kuigi Intel on oma kasumiprognoose kärpinud, on aktsia AMDga võrreldes siiski suhteliselt odav.

Samas võib AMD puhul rääkida isegi mõningasest mullist. Aktsia hinna ja kasumi suhe ehk P/E on tehnoloogiafirmale iseloomulikult suur. Selle sisse on arvatud turuosa suurendamine ja kasumikasv. Küsimuseks jääb, kas AMD suudab jätkata turuosa hõlvamist ja kasumi kiiret kasvatamist. Mina isiklikult kahtlen, kas AMD kasumikasvatamise kiirus on jätkusuutlik.

Kui Intel peaks turuosa aga tagasi võitma, võib AMD aktsia sattuda müügisurve alla ja selle hind langeda.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 15:54

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing