Tootmisjuht loob oma otsustega ettevõttele väärtusi

Jaak Lavin 17. aprill 2006, 00:00

Tootmisjuhid on otseselt seotud ettevõtte väärtuse loomise protsessiga.

Tootmisjuhtide poolt tehtavad otsused võib jagada kolme valdkonda: toote ja tootmisprogrammiga, tootmispotentsiaaliga ja tootmisprotsessiga seotud otsused.

Need juhtimisotsused on seotud ettevõtte arenguks vajalike pikaajaliste raamtingimuste loomisega. Vastutus nende otsuste eest lasub ettevõtte tippjuhtkonnal. Tootmisjuht peab olema kaasatud nende otsuste tegemise protsessi ja aitab kaasa otsustamiseks vajalike alternatiivide väljatoomisel.

Toote ja tootmisprogrammi osas on need seotud küsimustega, milliseid toodete ja tehnoloogiatega seotud kompetentse me vajame strateegiliste eesmärkide täitmiseks ning milline peab olema tootmisprogramm, mis tagab ettevõtte järjepideva ja dünaamilise arengu.

Tootmispotentsiaaliga seotud otsused hõlmavad personali arengu kindlustamist ja seadmete tootmisvõimsuse vajaduse määratlemist.

Juhtimisotsused järgivad strateegilisel tasandil seatud eesmärke ja on suunatud nende järkjärgulisele elluviimisele ning selleks vajaliku tootmispotentsiaali järjepidevale kasvatamisele. Taktikalise tasandi juhtimisotsuseid peab tegema tootmisjuht ise, kaasates otsuste tegemisse esmatasandijuhte. Otsustamiseks on vajalik, et tootmisjuhid saaksid aru tehtavate otsuste seostest igapäevase juhtimistegevusega. Tähtis on, et tootmisjuhid oskaksid viia neid otsuseid esmatasandi juhtideni.

Toote ja tootmisprogrammiga seotud taktikalised otsused on sellised, mis on seotud toodete funktsionaalsete ja kvaliteedikriteeriumite kindlaksmääramisega. Selleks, et tootmisjuht saaks paremini osaleda toote ja tootmisprogrammi väljatöötamisel, peab ta omama arusaamist innovatsiooniprotsessist, toote elutsüklist ja seda mõjutavatest teguritest ning sellest, kuidas toimub vanade turunõudluse kaotanud toodete asendamine uutega nii, et oleks tagatud järjepidev areng ja majanduslik stabiilsus.

Tootmispotentsiaaliga seotud tegevused hõlmavad selle potentsiaali detailset planeerimist. Personali osas oleks see personalipoliitikast lähtuva personalivajaduse tagamine, mille raames tuleb lahendada ka personali koolitusega seotud küsimusi.

Seadmete osas on otsused seotud eelkõige investeeringuvajaduse määratlemisega, mis omakorda on seotud seadmete tehnoloogilise ja majandusliku valikuprotsessiga. Tootmisjuht peab oskama kindlaks määrata tootmiseks vajalike komponentide ja materjalide vajadust. Ta peab välja töötama seadmete hooldamise poliitika ja tagama nende häireteta töö.

Tootmisprotsessiga seoses on otsused seotud tootmisüksuste kujundamise ja nendevaheliste seoste loomisega. Siin tuleb tootmisjuhil lahendada mitmeid logistilisi küsimusi, mis saavad alguse hankelogistikast ehk laovarude optimeerimisest. Tähtis on teada, milline on optimaalne laovaru, mida on mõistlik varudena hoida, millal on mõistlik laovarusid täiendada.

Nende otsuste ülesandeks on taktikalise plaani alusel loodud tootmispotentsiaali maksimaalne ärakasutamine. Tootmisjuhi otsused lähtuvad olemasolevatest võimsustest, tööjõust ja tema tegevus on suunatud konkreetsete klienditellimuste täitmisele.

Toote ja tootmisprogrammi ajalise planeerimisega seotud lahendamist vajavad küsimused: millal, mida ja millistes partiides toota. Tootmisprogrammist lähtuvalt tuleb määrata vajaliku omatoodangu ja sisseostu ajaline ning koguseline plaan, mille aluseks on kliendiga kokkulepitud tähtajad.

Tootmispotentsiaali operatiivne ajaline planeerimine ja kindlustamine on seotud tööjõu ja seadmete võimsuse ajalise kindlustamisega. Tootmisprotsessi osas peab tootmisjuht tegelema tootmislogistika juhtimisega selleks, et kindlustada materjalide saadavus õigel ajal ja õiges kohas. Oluline on tellimuste juhtimine nii, et oleks tagatud seadmete ühtlane koormatus.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 15:54
    Otsi:

    Ava täpsem otsing