Itaalial eurotsoonis järjest raskem

17. aprill 2006, 10:33

Romano Prodi ülinapp võit Itaalia parlamendivalimistel õõnestavad väljavaateid, et Itaalia 2015. aasta järel veel eurotsooni kuulub.

Briti majanduslehe Financial Times kolumnist Wolfgang Munchau prognoosib, et veel Prodi valitsuse ametiajal hakkavad rahvusvahelised investorid tegema spekulatiivseid panuseid Itaalia eurotsoonist lahkumise peale.

Munchau ei sea kahtluse alla Prodi toetust eurole. „Need panused puudutavad pigem selliste majanduslike asjaolude ilmnemist, mis võivad sundida valitsust langetama otsuseid, mis on mõeldamatud kuni hetkeni, mil nad muutuvad vältimatuks,” kirjutab Munchau.

Munchau leiab, et Prodi retsept Itaalia majandusprobleemide arstimiseks on vale ning õhkõrna enamusega kirju koalitsioon ei pruugi võimaldada neidki väheseid reforme ellu viia. Kui aga Itaalia konkurentsivõime veelgi halveneb, pole välistatud, et mõni järgmine populistlik valitsus paneb ette Itaalia eurotsoonist lahkumise.

Itaalia probleemiks on valmisoleku puudumine eluks rahaliidus, leiab Munchau ja tõmbab paralleele Suurbritannia väljakukkumisega Euroopa vahetuskursi mehhanismist 1992. a. Nii nagu Suurbritannia ei olnud toona majanduslikult valmis elama pooleldi fikseeritud vahetuskursi režiimi all, kõigist poliitilistest deklaratsioonidest hoolimata, on ka Itaalia liikmelisus eurotsoonis niisama hapral alusel.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing