Venemaa kaotab Norra lõhe impordikeelu

17. aprill 2006, 15:24

Venemaa kaotab järk-järgult Norra lõhe impordikeelu, mis kehtestati aasta alguses, kirjutab Gazeta Wyborcza.

Norra meedia teatel ütles Vene sanitaarse järelevalveameti juht Sergei Dankert, et lõpetab otsekohe impordikeelu kahest lõhekasvatusest, mida on kontrollitud vene inspektorite poolt. Dankert lisas, et peagi langetatakse sarnane otsus ka teiste kalakasvatajate suhtes.

Vene otsust tervitas Norra kalandusminister Helga Pedersen, kelle sõnul saavutati tulemus tänud pikaaegsetele ja intensiivsetele kontaktidele.

Venemaa keelas norra lõhe impordi, väites, et see sisaldab suures koguses raskemetalle, mida norralased eitasid. Räägiti ka poliitilistest motiividest. Oma abi tüli lahendamiseks on pakkunud isegi EL, kes soovib läbirääkimistel vahendajaks olla. Seda põhjusel, et kui Moskva keeldub aktsepteerimast Norra ekspertiise, mis kinnitavad kala kvaliteeti, võib ohtu sattuda kogu ELi toiduainete eksport Venemaale.

Lõhe kasvatus ja eksport on väga olulisel kohal Norra majanduses. 2004. aastal eksporditi Venemaale 565 tuhat tonni lõhet, mille väärtus oli enam kui 124 miljonit eurot ehk 1,94 miljardit krooni. Kokku moodustab hinnanguliselt Norra lõhe eksport aastas 10,5 miljardit Norra krooni (20,6 miljardit Eesti krooni). Venemaa on suurim Norra lõhe importija maailmas.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing