Pooleteise miljardi eest dividende

Raivo Sormunen 18. aprill 2006, 00:00

Kuna eile jätkati Tallinna börsil ülestõusmispühadega ja kauplemist ei toimunud, otsustasin kokku lüüa, palju maksavad Tallinna börsil noteeritud ettevõtted käesoleval aastal kokku omanikutulu.

Enamik ettevõtteid on praeguseks teatanud, palju ja kas üldse nad möödunud aasta tulemuste eest dividende maksavad. Kõige kiirem on olnud Saku Õlletehas, kellel on aktsionäride üldkoosolek ja ka viimane dividendiõiguslik kauplemispäev (möödunud neljapäev) juba selja taga. Samas pole dividendide maksmise ettepanekut teinud veel kõige kaalukam tegelane - Eesti Telekom. Telekomifirmast kinnitati eile Äripäevale, et otsus dividendide maksmise kohta peaks saabuma veel sel nädalal. 2004. ja 2005. aastal on Eesti Telekom jaotanud dividende 8 krooni aktsia kohta (kokku 1,1 miljardit krooni). Umbes sama suurt dividendimakset ootavad analüütikud ka sel aastal.

Omanikutulu maksmise/mittemaksmise kohta on otsus tegemata ka Tallinna Kaubamajal. Kaubanduskontsern maksis viimati dividende 2003. aastal - 1 kroon aktsia kohta.

Ise usun, et Tallinna Kaubamaja pigem jätkab kiiret laienemist ja raha ettevõttest välja ei võeta. 2005. aastal investeeris ettevõte materiaalsesse ja mittemateriaalsesse põhivarasse 467 miljonit krooni. Kaubamaja võlakohustused kasvasid möödunud aastal 133 miljonilt 277 miljoni kroonini ning aasta lõpuks oli firmal kontol raha vaid miljoni krooni eest.

Dividendide maksmisest või mittemaksmisest pole rääkinud ka Viisnurk. Juhul kui Eesti Telekom maksaks dividendideks 8 krooni ning Tallinna Kaubamaja ja Viisnurk jätaks omanikutulu maksmata, oleks dividenditulu Tallinna börsi aktsiatelt sel aastal kokku 1,54 miljardit krooni. Võrreldes möödunud aasta 1,31 miljardiga tuleks peamine kasv börsile lisandunud Tallinna Veelt, mis planeerib dividendidena välja jagada 157 miljonit krooni. Korralikult tõstis võrreldes aastatagusega dividende (56 miljonilt 80 miljonini) õlletehas. Seevastu 2004. aastal välja jaotatud 1,82 miljardi kroonini tuleb veel pingutada. Toona oli dividendimaksjate seas veel ka Hansapank, mis mullu dividende ei maksnud.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 15:55
    Otsi:

    Ava täpsem otsing