Venemaa kaotab Norra lõhe impordikeelu

ÄP 18. aprill 2006, 00:00

Norra meedia teatel ütles Venemaa sanitaarse järelevalveameti juht Sergei Dankert, et lõpetab otsekohe impordikeelu kahest lõhekasvatusest, mida Venemaa inspektorid on kontrollinud. Dankert lisas, et peagi langetatakse sarnane otsus ka teiste kalakasvatajate suhtes.

Vene otsust tervitas Norra kalandusminister Helga Pedersen, kelle sõnul saavutati tulemus tänu pikaaegsetele ja intensiivsetele kontaktidele.

Venemaa keelas Norra lõhe impordi, väites, et see sisaldab suures koguses raskemetalle, mida norralased eitasid. Räägiti ka poliitilistest motiividest.

Keelu vältimiseks liikusid suured kogused Norra lõhet Venemaale Eesti kaudu. Kui Eesti päritolu lõhet oli märtsi keskpaiga seisuga püütud üle 300 kilo, oli Venemaale selleks ajaks eksporditud 117 tonni värsket jahutatud lõhet, mille päritoluriigiks on märgitud Eesti.

Oma abi tüli lahendamiseks on pakkunud isegi EL, kes soovib läbirääkimistel vahendajaks olla. Seda põhjusel, et kui Moskva keeldub aktsepteerimast Norra ekspertiise, mis kinnitavad kala kvaliteeti, võib ohtu sattuda kogu ELi toiduainete eksport Venemaale.

Lõhe eksport on Norra jaoks väga oluline. 2004. aastal eksportis Norra Venemaale 565 000 tonni lõhet, mille väärtus oli enam kui 124 miljonit eurot ehk 1,94 miljardit krooni. Kokku moodustab Norra lõhe eksport aastas hinnanguliselt 10,5 miljardit Norra krooni (20,6 miljardit Eesti krooni). Venemaa on suurim Norra lõhe importija maailmas.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 15:55
    Otsi:

    Ava täpsem otsing