Raplamaa ettevõtete TOP

Enn Heinsoo 19. aprill 2006, 00:00

Järvakandi Puidutehas on võtnud suuna tööprotsesside täiustamisele ilma masinapargi olulise uuendamiseta.

Järvakandi Puidutehas OÜ tegevjuhi Olari Sülla sõnul on eelmine aasta täiesti tavaline ning märkimisväärt on vaid tõsiasi, et tootmises on suudetud säilitada stabiilset rütmi. "Eks elus kulge kõik mööda sinusoidi, on paremaid ja halvemaid aegu, hetkel on ära tasunud tööprotsesside täiustamisse investeerimine," lisas Süld.

Otsest laienemist Sülla sõnul ette võtta plaanis ei ole. Käesoleva aasta eesmärgiks sõnastas ta samal teel jätkamist ning olemasolevate toodete kvaliteedi täiustamist. "Seadmete väljavahetamiseks vajadust ei ole ja ka tööjõud on hetkel heal tasemel. Valdkonnast välja ei ole ka mõtet praegu minna, jätkame lihtsalt senisel heal kursil," rääkis Olari Süld ettevõtte plaanidest.

Tingimused ettevõtte püsimiseks on tegevjuhi sõnul head, kuna asukoht on logistiliselt sobiv ja ka teatud määral madalam palgatase võimaldab sobiva koguse head tööjõudu hoida.

"Eks ettevõtte tekkimine siia oli võib-olla samadel põhjustel, kuid sobiv oli omal ajal kindlasti ka tõsiasi, et siin on juba pika puidutööstuse ajaloo tõttu olemas eeltingimused," lisas Süld.

Balteco Mööbel jätkab spetsialiseerumist Balteco Mööbel jätkab oma nišis tegutsemist ja ka uue värvimisliini ostmine on panus suunale samas valdkonnas võimalikult head kvaliteeti saavutada.

Ettevõtte juhataja Viljar Praksi sõnul on oluline olla hea omal alal. "Muidugi on ahvatlusi pidevalt, midagi kõrvalt tegema hakata, kuid mida parem oma kitsas spetsiifilises valdkonnas olla, seda tõenäolisem on ka saavutada turule sobilik kvaliteet,"

Tegevjuhi sõnul on nende koduturg Baltimaad, end oluline on ka pidevalt kaugemale vaadata. "Mööblitööstuses on edu võti suuta eksportida. Kui seda suudetakse, siis ettevõte püsib, siseturul meil kahjuks ei ole piisavalt nõudlust," rääkis Praks.

"Mingeid tohutuid põhimõttelisi muudatusi ette näha ei ole, areneme stabiilselt nagu alati," rääkis Praks napisõnaliselt ettevõtte üldisest suunast aastal 2006. Eelmisel aastal oli põhilistest uuendustest suuremaid uue värvimisliini hankimine.

"Turg oli eelmisel aastal ka väga elav, nii koduturg kui ka eksportturg kasvasid jõudsalt ning esimesed kolm kuud on ka sellel aastal näidanud sarnast tendentsi, mis näib püsivat," rääkis Praks 2005. aastal turul toimunud muutustest.

Rapla Teed OÜ laieneb metallitööde valdkonda Pärast struktuurimuudatusi on Rapla Teed OÜs võetud metallitootmise valdkonda laienemise suund.

Eelmist aastat iseloomustavad juhatuse esimehe Tõnu Vilipuu sõnul ka suured muudatused ettevõtte struktuuris. "Saime ISO 9001 kvalifitseeritud tunnistuse, see oli üks peamisi eesmärke eelmisel aastal. Ilmselt oli see vajalik süsteemi tugevdamiseks," lisas Vilipuu.

Suurim töö oli Vilipuu sõnul Karksi-Nuia trassi ehitamine ning suur ettevõtmine oli ka torutööde ning metallitöödega tegelema hakkamine. "Karksi-Nuia trassil tegeles Rapla Teed ka torutöödega, mis oli uus, kuid hakkama saime ilusti," rääkis Vilipuu eelmise aasta ühest saavutusest.

"Hakkasime ka valmistama ehitussoojakuid ja plaanime sarnast tegevust sel aastal ka laiendada," rääkis plaanidest Vilipuu. Samuti alustati ettevõttele uue kontori rajamist, kuna juhatuse esimehe sõnul parandab see töötajate töötingimusi ja on vajalik nende heaoluks.

Esiviiekümnes kaks ettevõtet Gaselli TOP 2002-2004 tabeli esimese viiekümne sekka pääses vaid kaks Raplamaa ettevõtet ning nad jäid tabeli keskossa 51. ja 62. kohale vastavalt 170 ja 197 punktiga.

Kõrgema koha saavutas Kärus tegutsev 1999. aastal asutatud esialgu ühe mehe ettevõte Piperon OÜ, mis tegeleb elektrimaterjalide, -tarvikute ja -masinate hulgimüügiga. Töötajate arv ettevõttes on kasvanud mõne aastaga ühelt viiele töötajale ja paari aastaga on kasum kasvanud ligi 13 korda. Samuti on suurenenud omakapital peaaegu 2,35 korda.

Teine Raplamaa ettevõte, Lindal Enterprise OÜ, tegeleb kokkupandavate puitehitiste (saunad, suvilad, majad) ja nende elementide tootmise ning monteerimisega. 1998. aastal asutatud ettevõte on tänaseks 7 töötajaga ning tegutseb Märjamaal. Ajavahemikus 2002 kuni 2004 on peaaegu neljakordistunud ettevõtte müügitulu ja omakapital on kasvanud ligi kolm ja pool korda.

TOP 500 hulka mahtus kokku aga 11 Raplamaa ettevõtjat ja Rapla linnas tegutseb neist neli. Eelmise aasta TOPis olid esindatud vaid kaks sel aastal kajastatud ettevõtjat, nimelt Orgita Põld OÜ ja Hanki Group OÜ ja eelmisel aastal nad TOP 100 sisse ei mahtunud.

TOPi metoodika Valdkonna TOPi pääsemiseks pidi ettevõtte vastava valdkonna tegevuse osakaal käibest olema vähemalt 50%. Samuti peab ettevõte olema tegutsenud kahel järjestikusel täismajandusaastal.

TOPi koostamiseks tellis Äripäev justiitsministeeriumi registrikeskustest eelmise aasta majandustulemuste põhjal käibelt suurimate ettevõtte andmed. Andmed saadeti ettevõtetele kontrollimiseks ja palutakse neid täiendada puuduvate majandusnäitajatega.

Ettevõtted seatakse pingeritta kuue näitaja põhjal. Arvutamise aluseks võtame 2004. aasta käibe, käibe kasvu võrreldes 2003. aastaga, 2004. aasta kasumi majandustegevusest, kasumi kasvu võrreldes 2003. aastaga, rentaabluse aastal 2004 ja omakapitali tootlikkuse aastal 2004. Iga näitaja põhjal reastatakse ettevõtted edetabelitesse, iga koht järjestuses annab kohale vastava arvu punkte. Kuue tabeli punktid liidetakse. Võidab kõige vähem punkte kogunud ettevõte.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 15:55
    Otsi:

    Ava täpsem otsing