Vanad eelised kaovad

Enn Heinsoo 19. aprill 2006, 00:00

Küsimustele vastab ASi Rapla Plast tegevjuht Erlend Tammenurm.

Kuidas on täna olla ettevõtja Raplamaal?

Väikeses maakonnas on suhteliselt lihtne alustada, kuid viimasel ajal kipub see eelis kaduma, ka suurtes linnades ei ole enam eriti raske ettevõtet käima tõmmata.

Rapla on siiski erandlikus seisukorras, ühtmoodi on Tallinna lähedus väga atraktiivne, teistmoodi on täiendav raskus, kuna tööjõuturul me konkureerime temaga, eelkõige just spetsialistide poolest.

Aeg, millal Raplas võis sama töö saada tehtud odavamalt, on möödas. Enam ei saa spetsialiste väiksema palgaga siin hoida, nad lihtsalt lähevad sinna, kus parem palk. Keerukamat ettevõtlust on seega Raplamaal raske alustada. Vanad eelised on lihtsalt kadunud.

Välisinvestorite huvi on ka jätkuvalt Tallinna ja suurte linnade peal.

Kes olid 2005 aastal silma jäänud tegijad Raplas?

Väikeettevõtetega ei ole viimasel ajal eriti kokku puutunud, kuid tööriideid valmistav firma Katimex on arenenud ja nad laiendasid hiljuti oma tootmist ning klientuur on neil ka tublisti suurenenud.

Kindlasti läheb hästi ka ümbruskonna põllumeestel, just täna EU fondidele. Jätkuvalt tublit tööd teevad ka meie transpordifirmad, kes on suure konkurentsiga turul suutnud ellu jääda ja edasi tegutseda.

Millist tuge võib omavalitsustelt oodata?

Ega ükski praegune ettevõtja kohalikult omavalitsuselt eriti palju oota ja Raplas ei oska küll öelda, et kohalik omavalitsus oleks suutnud midagi märkimisväärset ära teha ettevõtluse jaoks.

Kui palju noort tööjõudu maakonnast kaob?

Raplamaal on 2 kutseerihariduskooli, kuid Kehtna kooli lõpetanud lähevad enamasti mujale tööle või edasi õppima. Käesolev aasta toob võib-olla mõned muutused, alanud on kaugsõiduõpe ja kohalikud transpordi firmad võivad sealt endale peagi kaadrit leidma hakata.

Mida on tehtud ettevõtlusele sobiva infrastruktuuri jaoks?

Väga suurt suunitletud tegevust või investeeringut ettevõtluse soodustamiseks pole küll näinud, kuid elektri süsteemid ja telekommunikatsiooni võimalused on väga head.

Kui kerge on Raplamaal leida tootmise ja laopindu?

Rapla linnal selliseid vabu maid küll ei ole, et igale ettevõtjale oleks anda, kuid maakonnas on kunagiste põllumajandushoonete baasil võimalik nii mõndagi rajada.

Samas võib olla probleemiks nende asumine maakonnakeskusest kaugel, see seab investeeringu tasuvuse küsimärgi alla ning ka töötajate leidmine võib raske olla.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 15:55
    Otsi:

    Ava täpsem otsing