EPL: Aasta lõpuks võib kütuseliiter kallineda 16–17 kroonini

19. aprill 2006, 07:20

Aastatagused karmid ja mõneti ulmelised ennustused kütuseliitri hinna kerkimisest 16–19 krooni vahemikku on tasapisi teoks saamas.

Kahe aastaga on toornafta kallinenud üle kahe korra ning viie aastaga ligi neli korda, kirjutab Eesti Päevaleht.

Aasta tagasi maksis kütuseliiter tanklates umbes 12 krooni ja toornafta hind lähenes tasemele 60 dollarit barrel. Goldman Sach tegi toona julge ennustuse, et nafta kallineb 2007. aastaks tasemele 100 dollarit barrel või enamgi. 'Juhul kui nafta maksab 100 USA dollarit barrel, võib kütus Eesti jaemüügis maksta 16–19 krooni liiter,' ütles Hydro Texaco praeguseks juba endine juht Andres Kivistik toona Eesti Päevalehele.

Praegu, aasta hiljem maksab toornafta üle 70 dollari barrel ning enimmüüdava kütuse 95Euro hind läheneb tasemele 15 krooni liiter ning ületab selle juba lähiajal.

'Ma ei imestaks, kui aasta lõpus maksaks kütus Eesti tanklates 16–17 krooni liiter – see poleks midagi erakordset,' ütles SEB Eesti Ühispanga ökonomist Hardo Pajula. Lühemas perspektiivis on maailma kütuseturu meeleolud tema hinnangul negatiivsed. 'Iga orkaan Katrina või hull pommipanija võib toornafta hinda kõvasti kergitada,' ütles Pajula.

Eesti suuremad kütuse-müüjad Statoil ja Neste pole soovinud kütuse edaspidise kallinemise üle spekuleerida. Turul on siiski jaemüüjaid, kes anonüümselt kinnitavad, et kui nafta kallineks 100 dollarini barrelilt, tõuseks kütuseliitri hind Eestis 17–18 kroonini.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing