Reedel algab järjekordne metsloomade marutaudivastane vaktsineerimine

Gert D. Hankewitz 19. aprill 2006, 14:54

Takistamaks marutaudi levikut viib veterinaar- ja toiduamet 21.aprillist- 21.maini läbi rebaste ja kährikute vaktsineerimiskampaania.

Vaktsiini külvamist alustatakse Hiiumaast (21.aprill) ja Saaremaast ning liigutakse edasi läänest ida suunas kuni Peipsi ranniku ja Narva jõeni ning põhjast lõunasse kuni Läti piirini.

Rebaste ja kährikute suukaudseks vaktsineerimiseks kasutatakse spetsiaalseid peibutussöötasid, mille välimine osa koosneb kalajahul põhinevast tahkest massist ning mille sisse on peidetud kapseldatud marutaudi vaktsiin. Külvamine toimub õhust kolme väikelennuki abil. Külvamist ei teostata linnade, asulate, teede, veekogude kohal. Lennuvahendid lendavad madalalt, selleks, et tagada piisav nähtavus.

Vaktsiinipala leidmisel tuleb see jätta puutumatult leidmiskohta. Juhul, kui esineb reaalne oht, et vaktsiinipala võivad selle asukoha tõttu leida lapsed või koduloomad, tuleb vaktsiinipala ümberpaigutamisel kanda kummikindaid. Kui peibutussöödas sisalduv vaktsiin on sattunud haavale, nahale, silma või suhu, tuleb piirkonda pesta rohke vee ja seebiga ning pöörduda perearsti poole! Vaktsineerimise toimumise ajal tuleb koerad ja kassid hoida sisehoovides!

Esimene marutaudi vaktsiini külvamine toimus Eestis 2005. aasta sügisel ning hõlmas Põhja- ja Lääne-Eestit. Laboratoorsed uuringud näitasid, et vaktsiini olid söönud ligi 74 % sihtgrupi loomadest.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing