Suured kulud nurjavad maksulangetuse

Harry Tuul 20. aprill 2006, 00:00

"Viimaks Eestit Euroopa Liidu viie jõukaima riigi hulka, soovib Reformierakond langetada tulumaksumäära 2011. aastaks 18 protsendile ja aastaks 2015 12 protsendile," seisab erakonna pressiteates. Samal ajal jätaks Reformierakond käibemaksumäära tõstmata ja säilitaks senise tulumaksusüsteemi, mille kohaselt ettevõtlusse investeeritud ettevõtja kasumit ei maksustata.

SEB Eesti Ühispanga ökonomisti Hardo Pajula meelest tuleb Reformierakonna kava vaadata osana poliitilisest siplemisest enne valimisi. "Vaevalt see üksi tõstab majanduskasvu, aga jällegi maksumaksjana ei saa ju jätta ütlemata, et seda on meeldiv kuulata," rääkis Pajula ja lisas, et vaatama peab ka maksualanduse teist poolt. "Kui samal ajal makse otsustavalt vähendatakse, aga kulude poolel midagi ei tehta, siis seal tekivad suured käärid," selgitas ta ja lisas, et avaliku sektori kulude kasv kaotab maksualandamise kasu.

Poliitiliseks lähenemiseks peab seda ka Sampo Panga makromajandusanalüütik Anne Karik-Uustalu. "Kasv, eriti Eesti väikese ja avatud majanduse kasv, sõltub oluliselt majanduse rahvusvahelisest konkurentsivõimest, kus maksud mängivad ainult teatud osa," ütles Karik-Uustalu ja lisas, et seetõttu oleks huvitav näha selle kava põhjalikumat analüüsi. Tema sõnul stimuleerivad maksukärped nõudluse kasvu kaudu majanduskasvu, kuid ei saa kindlalt väita, et ainult maksumäärad on need, mis tagavad jõukuse kasvu. Ka Karik-Uustalu peab oluliseks riigikulude ohjamist.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 15:56
    Otsi:

    Ava täpsem otsing