PM: Sõerd pakub ettevõtete ühtseks tulumaksuks kümmet protsenti

20. aprill 2006, 07:52

Rahandusminister Aivar Sõerd lubab 10protsendilise ettevõtete tulumaksu otstarbekuses veenda võimupartnereid, kes seni on plaanile vastu seisnud.

Rahandusministeeriumi ja Sõerdi hinnangul tuleks 2009. aastast kehtestada ettevõtetele ühtne, kümneprotsendiline tulumaks, mille peab tasuma kohe kasumi tekkides. Praegusest korrast, kus tulumaks kehtib vaid välja makstud kasumile, peab riik kahe ja poole aasta pärast loobuma ELi nõuete tõttu, kirjutab Postimees.

Ühenduse maksueeskirjade kohaselt ei tohi nimelt maksustada seda osa väljamakstud kasumist, mis läheb firma välismaal asuvale emaettevõttele.

Kõrgemast tulumaksust ei pääse aga eraisikud ega firmad, kelle osalus jääb 2009. aastal alla kümne protsendi.

Eraisikud ja Eesti ettevõtted peavad sellisel juhul peale firma kümneprotsendilise maksumäära kasumilt tulumaksu tasuma veel 10 ehk kokku 20 protsenti ning välismaal asuvad osanikud veel 5 ehk kokku 15 protsenti.

Riigieelarvele Sõerdi kinnitusel selline seadusemuudatus mõju ei avalda ning eelarve laekumised jäävad vähemalt samaks. 'Rahaliselt ei kaotaks riik ka seitsmeprotsendilise määra puhul,' kinnitas Sõerd.

Ministeeriumi seisukohti toetavas uuringus, mis avalikustatakse täna, põhjendatakse kümneprotsendilist määra ka sellega, et vastasel juhul ei tasuks maksude korjamine ennast lihtsalt ära. Samuti tunnistab uuring, et riik elaks üle ka ettevõtete tulumaksu kaotamise, see läheks aga vastuollu Eesti rahvusvaheliste lepingutega.

Kuigi Reformierakond ja Keskerakond ei ole seni Sõerdi ideesse soojalt suhtunud, nentis rahvaliitlasest minister, et see on parim lahend. «Usun, et suudan neile selle ära tõestada,» kinnitas ta. 'Sellest on peaministri ja partneritega juba räägitud.'

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing