'Gupi' toob vaatajani tragikoomilise suhtekolmnurga

Ülle Hallik 21. aprill 2006, 00:00

Rakvere teatri väikeses saalis jõudis lavale lugu ühest naisest ja kahest mehest tema elus, vene nüüdisdramaturgi Vassili Sigarevi "Gupi". Näidendi tõlkis Peeter Volkonski ja lavastas Erki Aule.

Peategelane Gupi on naine, keda tema abikaasa nii hüüab. Kas hellitavalt või halvustavalt, on juba tõlgendamise küsimus. Abielus ühe mehega, kohtab ta juhuslikult teist. Või polegi see juhus?

Selle, mis näidendis juhtuma hakkab, on autor määratlenud žanriliselt kas komöödiaks või tragöödiaks ning lavastaja Erki Aule on püüdnud enda kinnitusel sama rida hoida.

Nii ei teagi ta, kas lubada vaatajale naeru või nuttu või vana head naeru läbi pisarate. Kavalehel ütleb Aule, et inimestel on õnn ja õnnetus elada omaenda fantaasiamaailmas. Ta kujutab ette mitte ainult seda, et elu võib olla nagu teater ja teater nagu elu, vaid tihtipeale sedagi, et on hetkel väga õnnetu.

"Kõik on hoopis teisiti - me oleme kogu aeg õnnelikud ja kõik ülejäänu on lihtsalt meie fantaasia," ütleb Erki Aule ning lisab samas, et ei tea ainult, kas see on tegelikult ka nii või on see ainult tema fantaasia. Kuna ta elust tegelikult üldse mitte midagi ei tea, on tal tänu sellele kogu aeg põnev. Nagu teatris.

"Gupis" mängivad Tiina Mälberg, Erni Kask või Märt Avandi ja Tarvo Sõmer ning Tarmo Kesküll.

Erki Aule on öelnud, et kuigi algselt jutuks olnud trupi koosseis muutus Rakvere teatri lavastusplaani tõttu sada protsenti, on ta kokkuvõttes jõudnud veendumusele, et paremat koosseisu ta Rakvere teatris ette ei kujutaks ning on nendega väga rahul.

Vassili Sigarev on kaasaegne vene dramaturg, kelle tekstid pole varem eestikeelsetena lavale jõudnud.

Erki Aule on teinud veerandsada lavastust Salong Teatris ning õpib nüüd Moskvas Venemaa teatriakadeemia (varem

GITIS) magistrantuuris. "Gupi" on tema magistritööks. Rakvere teater sattus magistritöö tegemise paigaks juhuste ja tingimuste kokkulangemisel.

Materjali kohta on Erki Aule öelnud, et tema arusaamise järgi on see klassikaline tükk, kus "lavastaja saab surra näitlejates". Ülimaks komplimendiks nimetas ta seda, kui vaataja lavastuse nägemise järel ütleb, et näitlejad mängisid hästi ning ei saa aru, mida see Erki Aule seal tegi.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:38
    Otsi:

    Ava täpsem otsing