IMF: Balti riikides ülekuumenemise oht

Sirje Rank 21. aprill 2006, 00:00

Kiireimat majanduskasvu ennustab Rahvusvaheline Valuutafond (IMF) tänavu Lätile ja tuleval aastal Eestile. Tugevnenud inflatsioonipaine kõigis kolmes riigis "muudab aga vähe tõenäoliseks, et ükski neist tänavu Maastrichti kriteeriumid täidab", seisab kolmapäeval avaldatud IMFi majandusprognoosis.

Majanduskasv tugineb eratarbimisel ja ekspordil, kuid olukorras, kus eratarbimist kannustab kiire laenukasv, on majanduse ülekuumenemise oht kasvanud. See kajastub suures jooksevkonto defitsiidis, mis Lätis küünib tänavu juba 12,9 protsendile sisemajanduse koguproduktist, ning kiiresti kerkinud aktsia- ja kinnisvarahindades, märgib raport. IMFi hinnangul tuleks Balti riikides nõudlust jahutada eelkõige kiire laenukasvu ohjeldamise ning riigieelarve abil.

Kogu maailmamajandust ootab tänavu aga juba neljas järjestikune aasta, kus kasvutempo on üle 4%. Läinud aasta sügisega võrreldes on IMF selle aasta kasvuprognoosi kergitanud 4,3 protsendilt 4,9 protsendile, kusjuures lõviosa lisakasvust annab Hiina, India ja Venemaa kasvuprognooside tõstmine.

"Maailmamajanduse seis pole kunagi olnud nii hea kui praegu," ütles IMFi peaökonomist Raghuram Rajan Washingtonis raporti esitlusel. Paraku luuravad taustal väga suured riskid, mille lahendamiseks on viimane aeg, et vältida kasvu järsku pidurdumist.

Suurim riskikoht roosilises prognoosis on kaubanduses, kus Aasias on üles kerkinud suured ülejäägid ja USAs rekordiline kaubanduskonto defitsiit. Taoline tugevalt kiivas seis ei saa kaua jätkuda, hoiatab IMF.

Et probleem laheneks, peab dollar tunduvalt nõrgenema, Hiina ja teised Aasia riigid peavad laskma oma kunstlikult odavana hoitud valuutadel tugevneda ning tarbimine peab Aasias ja Euroopas kasvama.

USA-l tuleb suurendada säästmist ning kärpida eelarvedefitsiiti agressiivsemalt, kui president George W. Bushi praegune plaan ette näeb. Ilmselt tuleb USA-l eelarveaugu lappimiseks ka makse tõsta, leiab IMF.

Maailmamajanduse hea seis annab valitsusjuhtidele kordumatu võimaluse teha hädavajalikke muudatusi, milleks paremat aega tulemas ei ole. "Kui me ei suuda praegu edu saavutada, siis edaspidi on kõik veelgi raskem," hoiatab raport. Dollar võib järsku kokku variseda ning tuua intresside hüppelise tõusu ja majanduskasvu järsu pidurdumise.

Pehme maandumise väljavaateid varjutab aga paljudes maailma riikides pead tõstev protektsionism. Valitsused on pigem rahuldamas erinevate huvigruppide nõudmisi ning muudatusi takistamas kui õpetamas oma kodanikke muudatusi aktsepteerima, ütles Raghuram Rajan. See on ohtlik. "Ajalugu näitab, et majanduslikust patriotismist taltsutamatu natsionalismini on väga väike samm," ütles Rajan.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 15:56
    Otsi:

    Ava täpsem otsing