Kinnisvarapeo lõpetas euro nihkumine määramatusse

ÄP 25. aprill 2006, 00:00

Eelmise aasta 8. juunil kirjutas kinnisvaraekspert Veronika Ilsjan Äripäeva kolumnis, et euro kasutuselevõtt kinnisvara hinda suurt ei mõjuta. Ent just samal ajal algas kinnisvara osturalli uus ja kõige järsem vaatus - miks just millegi eitamine tundub kõige kaalukam jaatus? Aga see võis olla ka kinnisvarahindade tõusu viimane vaatus.

Kinnisvara müükipanemise üks olulisi põhjuseid on euro kasutuselevõtu lükkumine ebamäärasesse tulevikku.

Euro ei tarvitse olla peapõhjus, küll aga ajend, mis on piduri peale tõmmanud: hinnatõusu peatanud ja nõudluse pakkumiseks keeranud.

Euro kasutuselevõtt ja hinnatõus on paljude inimeste jaoks sünonüümid. Muidugi ei "ümarda" müüjad korteri hinda ühelt miljonilt kahele miljonile, kuid alateadvuslik seos hindade tõusuga jääb. Hinnatõusu kartuse mõju kandus eelkõige suurtele "kinnisvaramägedele" nagu Lasnamäe, Mustamäe, Õismäe. Ära osteti praktiliselt kõik, mil katus peal ja seinad ümber. Hinnas, nagu öeldakse, polnud küsimus. Ei ole normaalne, kui mingi kinnisasja müügiperiood on üks päev - see näitab ostude ülimat emotsionaalsust ja impulsiivsust.

Ühelt poolt suurendasid nõudlust "ausad" oma kodu rajajad, kes tajusid, et kui nad nüüd otsustavalt ei tegutse, siis jäävad nad lootusetult hiljaks, elama igavesti üürikorteris. Tuleb euro, mis peaks suurendama Eesti usaldusväärsust ja mis toob omakorda kohale välisinvestorite hordid, kes ajavad kinnisvara üldise taseme, sealhulgas korterid, lakke. Aasta tagasi olid lootused euro kasutuselevõtuks suurimad kui kunagi enne.

Tõsi, need, kes aasta-kolmveerand tagasi enda tarbeks korteri soetasid, võivad oma tehinguga vägagi rahul olla ega pea muretsema.

Nõudluse üleskütmise teine pool olid spekulandid: nii need, kes äritsesid broneeringutega, kui need, kes kortereid, peamiselt uusi, kokku ostsid. Ees terendas reaalne võimalus müüa juba eurode eest. Resultaat: uute elumajade aknad on õhtuti nukralt pimedad. Oma kodu rajamise buumi ajal üürijaid ju eriti ei leidu.

Samas on kinnisvaraturg ühtne: kui mingi sektor, näiteks uued korterid, langeb, avaldab see mõju ka näiteks vanematele korteritele. Ka börsil toob ühe aktsia järsk langus üldjuhul kaasa teistegi aktsiate, kogu portfelli kerge languse.

Korterite praegune ülehinnatus ei pruugi tähendada seda, et madalama ruutmeetrihinnaga majahinnad ühtlustuvad ülespoole. Kui korterite hinnad rohkem ei tõuse, mis on väga tõenäoline, siis korteri kui tagatise väärtus samuti ei tõuse, mistõttu suuremat majalaenu korteri tagatisel võtta ei saa.

Kui aga müüki läheb palju kortereid, kõige hullem veel, kui kiirmüüki, siis hakkab kõigi tagatiseks seatud korterite väärtus langema. Seega võivad ka majade hinnad stagneeruda. Peaaegu protsendi võrra tõusnud Euribor veel pealekauba - eurot meil küll pole, aga tema kaasanne Euribor valmistab peavalu.

Võib juhtuda, et nii nagu kinnisvara ost oli emotsionaalne ja impulsiivne otsus, võib olla ka selle müük.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing