Majandusteadlane hoiatab euro krahhi eest

ÄP 25. aprill 2006, 00:00

1990. aastatel toetas Leuveni Katoliikliku Ülikooli professor Grauwe Euroopa ühisraha loomist, kuid oma uues uurimuses esitab ta tõendeid euro tulevikuriskide kohta.

De Greuwe kinnitusel on iga ühisraha tsooni loogiliseks lõpp-punktiks poliitiline liit.

"Rahaliit kukub kokku. Mitte järgmisel aastal, aga järgmise 10 või 20 aasta jooksul. Mitte ükski rahaliit pole ellu jäänud ilma poliitilise liiduta. Nad on kõik kokku kukkunud," ütles De Grauwe.

Majandusteadlased on juhtinud tähelepanu sellele, et euro loomisel arvestati, et töökohti tuleb juurde, majanduskasv kiireneb ja hinnad langevad, aga praegune olukord on vähem optimistlik.

"Kui poliitiline liit ei saa reaalsuseks, siis pikemas perspektiivis ei saa eurotsoon eksisteerimist jätkata," selgitas professor.

Sarnaste hoiatustega esines eelmisel nädalal ka Euroopa Keskpanga juhatuse uus liige ja Saksa liidupanga asepresident Jürgen Stark. "Euroopa Liit on praegu kriitilises faasis. Ma olen nende arengute pärast mures, sest rahaliidul peab olema ühine poliitiline alus ning poliitiline tahe liidu sujuvaks funktsioneerimiseks," ütles Stark.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing