Pärnu müüb Chaplini kultuurikeskuse Elmar Lepa firmale (täiendatud)

Gert D. Hankewitz 25. aprill 2006, 15:30

Pärnu linnavalitsus otsustas müüa Esplanaadi 10 hoone otsustuskorras ärimees Elmar Lepale kuuluvale firmale, kirjutab Eesti Päevaleht Online.

Pärnu linnavalitsus otsustas täna, et Esplanaadi 10 asuv 5-korruseline hoone müüakse otsustuskorras koos tasuta kasutusvalduse seadmisega linna kasuks praegusele rentnikule AS Chaplin. See tähendab linnavalitsuse teatel, et linn omab tasuta kasutusõigust ekspositsioonipinnale.

“Professionaalse näitusepinna säilimine on linna jaoks ülimalt oluline ning kasutusvalduse seadmine linna kasuks võimaldab näitusepinna ja juurde kuuluvate ruumide kasutust kunsti ja näitusealase tegevuse huvides,” ütles abilinnapea Raul Sarandi.

SA Pärnu Uue Kunsti Muuseumi nõukogu avaldab kultuuriminister Raivo Palmarule saadetud avalikus kirjas kategoorilist vastumeelt Pärnu linnavalitsuse kavale.
„Läbirääkimistel nimetatud ärimehega selgus, et ta soovib tänasele muuseumikinnistule ehitada kortermaja ja laiendada büroohoonet. Kunstimuuseumi sildi all ja korruptiivseid meetodeid kasutades avalike huvide ohvriks toomist ei pea meie muuseumi nõukogu demokraatlikule ühiskonnale sobivaks,” teatas muuseumi nõukogu liige Mark Soosaar.

Muuseumi nõukogu esimehe Reiu Tüüri sõnul on kavatseb linnavalitsus muuseumile jätta hoone madalama osa, kus asub kaks kunstisaali ning varisemisohtlik fuajee, mistõttu kunstimuuseum peab tõmbuma poole väiksemale pinnale.
Muuseumi nõukogu soovitab oma kirjas Palmarule võtta muuseumihoone tagasi riigi omandisse või anda see sihtasutusele.

Muuseumi nõukogu on seisukohal, et Esplanaadi 10 kinnistu võõrandamine ei ole õige lahendus kunstimuuseumi eksisteerimise tagamiseks Pärnu linnas. „Oleme taotlenud rendilepingu pikendamist linnale kuuluval kinnistul kuni aastani 2012, kuid sellele vastas linnavalitsus eitavalt,” kirjutas Tüür avalikus kirjas kultuuriministrile.
Ta märkis, et krunt erastati hoolimata sellest, et muuseumi ja linna arengukavad näevad kuni aastani 2015 muuseumi paiknemist Pärnus ning enam kui 5 miljoni krooni suurusest investeeringust hoone arendamisse nii linna- kui riigieelarvest. Kui algne volikogu otsus nägi ette erastamist enampakkumisel, siis nüüdne linnavalitsuse otsus näeb ette erastamist otsustuskorras.

Linnavalitsuse andmeil tegi linnavara komisjon märtsi lõpus hoone ostust huvitatud AS-le Chaplin ülesandeks pidada läbirääkimisi kõiki osapooli rahuldava otsuseni jõudmiseks SA-ga Uue Kunsti Muuseum, paraku kukkusid läbirääkimised läbi.

ASi Chaplin aktsionär Elmar Lepp kinnitas Mark Soosaare sõnu, et mingil määral on krundile korterelamu planeeritud. 'Kõigepealt ehitame vana maja kõrvale uue büroohoone, siis lammutame vana maja ja ehitame selle asemele uue,' rääkis Lepp elavalt. Tema sõnul panustatakse ikkagi rohkem büroodele, kui korteritele. 'Ja kino ehitame ka, kuna kesklinnas praegu kino puudub,' ütles Lepp, lisades, et ju peab maa alla ka parkla ehitama.
Muuseumi saatusest rääkides sõnas ta aga, et palju neile ruumi jääb on praegu veel selgusetu, kuna ta peab veel arhitektidega sellest rääkima. 'Kui linn otsustas müüa, siis peab keegi maja ka korda tegema. Linnal endal selleks raha ei ole ja mina mõtlesin, et miks mitte,' lisas Lepp.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing