Manpoweri juht lubab kindlasti võtta firma optsioone järgmisel aastal

Lauri Matsulevit? 26. aprill 2006, 00:00

Kui optsioone pakuti, oli uus kord keeruline ning mõtlemisaega anti Eesti üksuse juhile Heigo Kaldrale vaid mõned päevad. "Tol hetkel ei olnud mul aega ega tahtmist sellega tegeleda, kuigi arvata oli, et aktsia läheb tõusule," meenutas ta. "Aga mis ma ikka kahetsen - finantsjuhiga juba leppisin kokku, et järgmisel aastal osalen optsiooniprogrammis kindlasti," lubas Kaldra. Kui varem oli ainult Manpoweri juhtivtöötajatel võimalus kontserni optsiooniprogrammist osa võtta, siis praegu on see avatud kõigile töötajatele.

Eestisse jõudis New Yorgi börsil noteeritud tööjõurendifirma kaks aastat tagasi. Kuna Balti riikides on esindatud mitmed Manpoweri rahvusvahelised suurkliendid, siis pidi ka personalifirma oma klientidele järgi tulema, sest suurfirmad kasutavad päris palju renditööjõudu. Ning Manpoweri ülesandeks jääb need firmad mehitada. "Kui mujal maailmas on Manpower olnud pigem tööstusliku mainega, siis Põhjamaades, kaasa arvatud Eestis, oleme rohkem valgekraedele orienteeritud," rääkis Kaldra. Käesolevast aastast on pea igal pool võetud siht selgelt rohkem spetsialistidele.

Kuigi enamik rendifirmasid vahendab töölisi välismaale, kuhu läheb kümneid kordi rohkem inimesi, siis Manpower tegeleb kohaliku turuga. Tööd jätkub, sest ka Eestis tegutsevatel tööandjatel on raske töötajaid leida. Teoreetiliselt võiks personalifirmad Eestist leida muidugi sadu tuhandeid inimesi, keda vahendada. "Võime tuletada midagi töötajate üldarvust, mis on ca 600 tuhat," teoretiseeris Kaldra. "Kui võtta eelduseks, et inimene vahetab tänapäeval töökohta keskmiselt iga 3-5 aasta järel, siis järelikult võib aastas 100-200 tuhat töötajat parema pakkumise järele ringi vaadata." Aga tegemist on siiski teoreetilise numbriga. Välja tuleb taandada need, kes leiavad töö omal käel, ning lõpuks pöördub personalifirma poole väga väike osa tööotsijaid.

Töötutest on personalifirma sihtgrupiks eelkõige registreeritud töötud, keda on Eestis 2,6%. Kuid vahendada on võimalik neid, kes on soovi avaldanud ja end mingeid kanaleid pidi kättesaadavaks teinud. "Eraettevõtja seisukohalt tundub aga päris lootusetu aidata tööd leida inimestel, kes tööd ei otsi," nentis Kaldra. "Tippfirmad otsivad ikka võimekaid ja ambitsioonikaid spetsialiste - need on põhiline sihtgrupp."

Kuigi Eesti üksuse käive on hüppeliselt kasvanud, siis kasum on marginaalne. "Kõik, mis õnnestub teenida, katsume investeerida ettevõtte kasvu," ütles Kaldra. Eelmisel aastal oli siinse üksuse käive ligi 9 miljonit ja kasum 600 000 krooni. Kogu grupi 2005. aasta käive oli 203 miljardit krooni, kasum 3,3 miljardit. Fortune 500 nimekirjas on Manpoweri kontsern 136. kohal.

Eelmisel nädalal suutis firma kvartalitulemuste peale rallida ligi 15%, vedades üles ka teised tööstusharu aktsiad.

Uus kaubamärk, mitmete üksuste kasumlikkuse kasv ning oodatust paremad prognoosid järgmiseks kvartaliks tekitasid investorites elevust. Ise näen Manpoweri jaoks huvitavaid võimalusi Hiinas ja Indias, kus koos tööstustootmisega kasvab ka vajadus kvalifitseeritud tööjõu järele.

Ootused on olnud ka vastavad - viimase aastaga on Manpoweri väärtus tõusnud ligi 70%. Aktsia on seega päris põnev. Oma 5,6 miljardi dollarilise turuväärtusega kuulub firma börsil tööstusharu liidrite hulka, kuid konkurentidega võrreldes on ta suhteliselt mõistlikult hinnatud. Kui personalifirmade keskmine aktsia hinna ja kasumi suhe on 26, siis Manpoweril on see näitaja 20.

Samas tuleb arvestada, et Saksamaal, USAs ja Jaapanis, kus kasumlikkus kasvas 30%, ei pruugi sama tempo enam korduda.

Veel peaks silmas pidama, et Manpower on väga hajutatud rahvusvaheline firma, mille majandusaruanne esitatakse dollarites. Seega tuleb arvestada, et majandusnäitajad on avatud valuutakursside kõikumistele.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 15:57
    Otsi:

    Ava täpsem otsing