Uusi laopindade arendusprojekte napib

Rivo Sarapik 26. aprill 2006, 00:00

Hetkel valitsev põud vabade laopindade üürimise ning ostmise osas süveneb kinnisvaraspetsialistide hinnangul lähikuudel veelgi.

Uued rajatavad pinnad finantseerivad laopindu vajavad ettevõtted ning uued pinnad rajatakse omakasutusse.

Hoolimata kvaliteetse lao- ja tootmispinna järele eksisteerivast nõudlusest, ei julgeta täna veel arendada hooneid väljaüürimise eesmärgil. Arco Vara ekspertide hinnangul on siinkohal tegu kasutamata potentsiaaliga antud turusektoris.

Mõneti on mastaapsemat arendustegevust pidurdavaks elemendiks antud sektoris äripindade sektorile tavapärasest lühema tähtajaga üürilepingud, kus lao- ja tootmispindade üürnikud ei soovi sõlmida pikemaid kui kolmeaastaseid üürilepinguid.

"Turul jätkub müügipakkumiste defitsiit, mis tuleneb edukast majandusseisust. See omakorda lükkab tagant müügihindu. Ostjatepoolne surve annab müüjatele võimaluse küsida nn homseid hindu ehk tehingud tehakse usus, et kinnisvara on kindel ning tulus investeering," selgitas Pindi Kinnisvara äripindade maakler Atko Väikmeri.

Eriti nõutud on alla 1000 m suurused laopinnad koos sobiva kontoripinnaga.

"Eriti raske on neil ettevõtjail, kes tahavad kvaliteetset ladu 200-500 m" ulatuses koos 40-100 m" suuruse kontoripinnaga. Kui üldistada, siis müügiturg tervikuna on peaaegu olematu," selgitas Ober-Hausi äripindade spetsialist Ivo Martin.

Ühtlasi prognoosib Martin kriisi süvenemist lähema 3-4 kuu jooksul, kui paljud firmad soovivad oma tootmist vastu suve reorganiseerida. Selleks otsitakse Martini sõnul võimalikke vabu pindu just praegu ajahetkel.

Ehkki kvaliteetset rendipinda napib, on turg aktiivne. Jaanus Laugus Uus Maa Kinnisvarabüroo tegevjuht selgitab, et lao ja tootmispindade, ärimaa turg on üliaktiivne eelkõige trasside äärsetel kinnistutel.

Tartu ja Pärnu maantee äärsete hinnad kõiguvad Tallinna lähiümbruses 500-1200 kr/m2.

"Kõrge hinna eelduseks on kehtiv detailplaneering, muretu juurdepääs magistraalilt ning kommunikatsioonide olemasolu," lisab Laugus. "Lisaks kruntidele on suur ostuhuvi valmis lao- ja tootmispindade osas."

"Nõudlus seega kasvab, pakkumiste arv aga kuivab kokku. Vähestel laopindade pakkujatel on nüüd võimalus head hinda küsida," sõnas Martin. Seega on lähikuudel oodata jätkuvat hinnatõusu.

Kõige optimistlikum hinnatõusu osas on Pindi Kinnisvara äripindade maakler Atko Väikmeri, kes prognoosib neljandikulist tootmis- ja laopindade hinnakasvu poolaasta lõpuks.

Üüritasemete hinnatõusuks aga ennustab ta 15%.Kiired arengud erinevate piirkondade vahel Tallinnas ja selle lähiümbruses on endaga kaasa toonud hinnakäärid.

Kõrgemad hinnad on moodustunud just arendustegevuste piirkondadesse, milleks on Tallinnast väljuvate peamiste magistraalide ümbrus - Tartu maantee, Peterburi tee ning Pärnu maantee, samuti Tallinna ringtee äärde jäävad alad. "Hinnakäärid on olemas nii üüri- kui ka müügihindade osas vanemate ja uute tootmis- ning laopindade vahel.

Kiireimat hinnatõusu laopindade osas on märgata Mustamäe piirkonnas.

Suur on jätkuvalt nõudlus kvaliteetsete tootmis- ja laopindade osas. Nõudluse vähenemist ei ole märgata," andis omapoolse ülevaate turu hetkeseisust Arco Vara äripindade maakler Toomas Naska.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:13
    Otsi:

    Ava täpsem otsing