Angela Merkel: Gazprom on usaldusväärne partner, uus leping

27. aprill 2006, 11:01

Venemaal visiidil viibiv Saksamaa kantsler Angela Merkel ütles, et Venemaa on alati olnud usaldusväärne partner ning riigid plaanivad energiakoostööd laiendada.

„Venemaa energiatarned on alati olnud väga usaldusväärsed,” ütles Merkel, kes jätkab täna teist päeva kohtumisi Venemaa presidendi Vladimir Putiniga, vahendab Bloomberg.

Venemaa gaasimonopol Gazprom ja Saksa BASF allkirjastasid täna lepingu, mis annab maailma suurima keemiakontserni nafta ja gaasiüksusele Wintershall algselt oodatust suurema, 35% osaluse Lääne-Siberi Južno-Russkoje gaasimaardlas. Just sellest maardlast on plaanis edaspidi varustada Läänemere alla rajamisel olevat gaasijuhet, mida ehitavad kahasse Gazprom ning Saksa firmad BASF ja E.ON. Gaasijuhtme maksumus on 10,5 miljardit dollarit.

Vastu sai Gazprom 15% BASFi maagaasi jaotusfirmas Wingas, kus Vene gaasimonopoli osalus kerkib selle vahetuse tulemusel ligi 50%le. Ühtlasi ühineb Gazprom Wintershalliga maagaasi tootmiseks Liibüas.

„Ei ole kahtlust, et täna allkirjastatud leping on hea baas usaldusväärseks ja pikaajaliseks koostööks veel mitmeteks kümnenditeks,” kommenteeris lepingut Gazpromi juht Aleksei Miller. „Me räägime koostööst kogu ahela ulatuses, alates tootmisest lõpptarbijani välja,” ütles Miller.

Ta lisas, et „Saksamaa tarbijad võivad end tunda absoluutselt kindlalt. Gazprom on täitnud oma kohustused Saksamaa tarbijate ees viimased 30 aastat ning teeb seda ka edaspidi.”

Saksamaal on gaasiküttel kolmandik elamutest ning gaasist toodetakse 10% elektrist. 30% Saksamaa gaasitarbest katab Venemaa gaas.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing