Tjorven, Pootsman ja teised toimetavad Ugalas

Ülle Hallik 28. aprill 2006, 00:00

Need kel lapsepõlvemälestuste helgem pool on seotud Astrid Lindgreni raamatukangelastega, võiksid kogu perega võtta ette tee Viljandi Ugalasse, kus lavastaja Peeter Tammearu käe all sai küpseks lastelavastus "Väike Tjorven Soolavareselt".

Lisaks Lindgreni südamlikele tegelastele ja mahlakale keelekasutusele saab nautida Jaak Vausi loodud lavakujundust, kus liigub laev ja seisab tõeline maja, mida endalegi igatsema hakata.

"Pigistasime oma võimalustest maksimumi välja," tunnistab lavastaja Peeter Tammearu. Ühest küljest on selle taga soov väikese vaataja võimalikku esimest teatrikogemust võimendada, teisalt aitab see edasi anda loo keskkonnateraapilist sõnumit. Algab ju etendus sellest, kuidas läbi ja lõhki linnastunud Melkersonide pere on teel oma unelmate maale Stockholmi saarestiku kaugeimas otsas ning lõpeb sellega, et alatasa äpardustesse sattuv kirjanikust pereisa sel saarel oma hingerahu ja perekond tõelise kodu leiab.

Tammearu hinnangul võiks see lugu vaatajagi mõtlema panna, kas ta elab ikka seal, kus ta tegelikult tahab ning sellena, kes ta tegelikult olla tahab.

Kuigi lastelavastus, ei soovita Tammearu seda liiga väikestele vaatajatele.

"Etendus on pikk ning kohati kurb ja õudnegi," palub ta vanematel oma koolieeliku või isegi esimestes klassides õppiva lapse teatriküpsust enne põhjalikult kaaluda. Küll ei maksa täiskasvanul peljata, et lugu liiga lapsik on. Astrid Lindgrenile on omane olla mõistetav ühtviisi nii lapsele kui ka tuletada meelde suurele, kui õnnelik ta kord lapsena oli. Lisaks lapsepõlve nostalgiale leiab ta eest veel ka tubli annuse Rootsi punamajade ja skääride nostalgiat, natuke tantsu ja laulu. Viimaste loomisel on Ugalas tehtud eraldi tööd, kuna Peeter Tammearu hakkas huvitama raamatust tuttavate laulujuppide päritolu. "Maailm on üks hädaorg, ära surema pead kord ja siis mullaks saama," meenutab ta üht neist. Koos Sofia Joonsiga leidsid nad üles rootsikeelsed alged, Andres Noormets kirjutas neile eestikeelsed tekstid.

Laval näeb liikumas väga uhket Pootsmani, kes on Tammearu sõnul umbes lehmasuurune ning "liigub, loob ja lehvitab" väga efektselt. "Jaanus Kask on väga osavalt omandanud selle "peenelektroonika", millega ta koera nahas liikudes koera psühholoogiat edasi suudab anda," kiidab lavastaja.

"Väikese Tjorveni" tegevus viib vaataja Soolavaresele, väikesele saarekesele Rootsi skääristikus, kuhu ühel suvel saabub suvitama kirjanik Melkerson oma lastega. Tulles tundmatusse, ei tea nad, et jõuavad paika, millest saab nende unistuste kodu, mis ei ole plastmassist, viiekorruseline ja täis suuri telekaid, vaid armas väike majakene kusagil saare peal.

Jääb veel lisada, et Jaak Vausi loodud lavakujundus annab võimaluse mängida "Väikest Tjorvenit" ainult Ugala laval.

Nimitegelast Tjorvenit kehastab Jaana Kukk, teistes osades Jaanus Kask, Margus Vaher, Carita Vaikjärv, Karol Kuntsel, Tanel Ingi, Janek Vadi, Kiiri Tamm, Arvi Mägi, Arvo Raimo, Kadri Lepp, Maria Soomets, Ott Aardam, Andres Tabun, Peeter Jürgens, Kata-Riina Luide, Leila Säälik ja teised.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:38
    Otsi:

    Ava täpsem otsing