Aianduskeskuste valik peaks rohe näppe rõõmustama

Maarja Jaaniste 02. mai 2006, 00:00

Hansaplanti Rohelises Kaubamajas toimunud kliendipäeval sai selgeks, et igaks hooajaks on tarvis tõelise läbinägelikkusega tunnetada ära, mida klient ikkagi tegelikult puukooli oma koduaia jaoks ostma tuleb.

Meie, siinpool letti olijad, arvame, et ostame enese meelest seda, mida meile pakutakse. Kuid Mihkel Saare sõnul on kliendi maitse aastate jooksul muutuv. Nimelt on igal enesest lugupidaval taimepoel kombeks kevadeti kokku kutsuda oma lähemad ja kaugemad ostjad ning neile kõneleda, mida uuemat ja põnevamat algavaks hooajaks pakutakse.

Saare sõnul on puittaimede osas nende taimemüügiplatsil hooaja hakul suurim lehtpõõsaste ja soliidsema kõrgusega lehtpuude valik. Puude seas on 3-5 m taimi. Sobilikke õitsejaid saab valida sireli, ebajasmiinide sortide jt lehtivate põõsaste hulgast.

Varem massiga löönud okaspuud ja nende sordid hakkavad tagaplaanile tõmbuma. Inimesed on neist küllastunud. Okaspuude seas on hinnalisemad korea elupuud. Hinnakirjas olevate ekstra-taimede platsilt üles leidmiseks ja nende omanikuks saamiseks tuleb küsida olemasolu ja asukohta.

Pilvelõhkuja sihvakuse saab aeda musta männi sordi "Green Tower" näol. Tema tüüpliik Nigra nigra on meie oludes külmakindel.

Roheline Kaubamaja pakub oma toodanguna iluaia uudisteks siberi kontpuu sorti "Siberian Pearls". Uusi eksootilisi sorte eraaeda ja kollektsionäärile on puishortensia sortide seas, nagu "Dart's Little Dot", "White Dome", "Pinky Winky", põisenelas "Nugget", "Red Baron", veigela sortidest "Minor Black", "Minuet", "Monet", kaunis veigela sort "Korea".

Palju ja pikalt võib rääkida uutest Arnold Hannusti hoole all sirguvatest püsikutest. Selleks hooajaks lubatakse nii krundilt kui ka potiistikuna kõrrelisi, päevaliiliaid, astilbesid, kurerehasid jpm vahvat silmailu oma puukoolist.

Tänavu pakutakse pikka nimekirja uusi ja ka vanu roosisorte. Peenrarooside 37 nimetusele saab lisa tüvirooside ja looduslike liikide seast. Hetkel on Euroopas trendikad antiik- ehk inglise rooside sordid. Antiikroosi taoline "Apricola" on oranžikas kreemika õietooniga peenraroos. Tuliuus on "Red Leonardo da Vinci", haljastajale on uus sort "Amsterdam". Efektne on peenraroos "Gold Else", kuid kollasele iseloomulikult vajab ta enam hoolitsust.

Et uued taimesordid olid uudiseks, oli ka hinnakirjaga tutvudes võimalik aru saada. Taime hinna üheks kujundajaks on sordikaitse. Need mahahüütud uudsed sordid paisatakse ostjate rõõmuks müügile juuni lõpus.

Silma hakkas võsundkontpuu "Flaviramea" kollasevõrselisele alusele peale poogitud punasevõrselise siberikontpuu valge- või kol-lasekirju lehega "Aurea" sort. Saime ettekujutuse, et taime väljanägemine talverüüs on imekena. Jääb vaid oodata kollaselehist alastuse varjajat selga kasvama.

Pilku püüdsid ka ebardliku välimusega jaapanipäraselt pügatud tupsulised männid.

Ja kellele napib õuevalikust, saab alati vaadata omale tuppa plastikust taime.

Sel kevadel avatud aiakeskuses Hortes oli suur valik taskukohase hinnaga õue, terrassile, tuppa sobivaid potte. Siseruumidesse oli võimalik valida vahvaid suuremaid ja väiksemaid konserveeritud eksootiliste viljadega pudeleid ja purgikesi. Uksel tervitavad ostjaid nädala jooksul vahetuvad temaatilised seaded, enne munadepühi püüdis pilku suur sibulakoortest tehtud sibul.

Toalillede osas on valitsemas õiteküllus. Eesti kodude aknalaudu hakkab kevade hakul ilmestama miljon õitsevat orhideed. Uuemate ja vanemate liikide-sortide õitev küllus kaotab halli tusatuju.

Sukulentide punapäiste hordide seast saab näha jalglehti ja kivililli. Pilku püüavad bonsaideks keeratud viigipuud, erinevates pottides, kuju ja suurusega. Neid täiendavad noliinade tutid.

Kaenlasse võib haarata plastikust basseinipõhja, kuhu saab laduda erinevaks otstarbeks lühema ja pikema varrega oksakääre, vahepeale roti- ja mutilõksu. Kui rahakoti jaks lubab, võib osta "kaks ühes" kastmisvooliku varre, millega saab kastmise ajal ka üksiti väetada roose või muru ja sekka pesta aiamööblit või autot. Seda siiski erinevate tablettide asetamisega varres oleva pesa sisse.

Õueossa suundudes tervitavad külastajaid pottides kasvavad kollaseõielised ajatatud liiliad, väsima hakkavad väikeseõielised vahvad kollased nartsissid. Väliruumi sobivate taimede osa hakkab alles jumet võtma. Rõdukastidesse, amplitesse ja peenardele leiab võõrasemade lillakaspunaseid ja valgekirjusid õisi.

Aiakeskuses Ceres saab näha ka külmakindlaid keskmises hinnaklassis terrasiitkrohvi- ja nöörtehnikas välispinnaga õuepotte. Hallid pinnad on jäetud ostjale oma lemmikvärviga ülevärvimiseks.

Kohe-kohe on müüki tulemas terrassiklotsid (1×1 m), mille abil on võimalik ühe päeva jooksul panna sobivasse kohta üles kuni 300 m" terrassi. Hooldamatuse korral puit pleekub, kuid talveks varju alla pannes jagub seda aastakümneteks.

Näiteks kiige alla sobiva kummimati hind 1000 krooni ruutmeetri eest tasub end kuhjaga ära, kui mürakarude mammad näevad, et sellele kukkudes ei juhtu midagi hullu. Ka laseb materjal vett läbi ja emagi rõõmustab kiikumast tulnud puhta, ilma mudakorrata lapse üle.

Taimede seast püüdsid pilku sarapuu leinavorm "Pendula", luudpõõsas "Zeeland" ja jaapani õisküüvitsa sordid "Variegata" ja "Mountain Fire". Viimane on kirjulehine, madal ja tihe.

Rõõmustasid ka Thunbergi kukerpuu sordi "Harlequini" punased tärkavad lehed ning värdforsüütia "Lynwood" kollased õied. Silma jäi karge kanada tsuuga rippoksaline vorm "Pendula" ja lõpliku kahemeetrise kõrgusega korea nulg "Oberon". Vahvad olid turvalist kasvukohta vajavad kalifornia ebaküpressi kerajad tüvepallid.

Ja kui suurtelt müügiplatsidelt jääb oma aia jaoks leide väheseks, tasub kiigata ka hiljem ärkavatesse taimemüügiäridesse. Igatahes on müügiväljakutele tulnud palju uut ja põnevat.

Aiakeskuses Ceres oli leida Biolani pakutavaid kompostreid.

220-iitrine kompostkäimla suvilasse maksab 8350 krooni ja sama suur ümbriskomposter (pildil) taimede jäänuste jaoks 7400 krooni.

Fotod: Helen Virkunen

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:14

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing