Intressi osaline fikseerimine kaitseb Euribori tõusu eest

Pille Rõivas 02. mai 2006, 00:00

Hansapanga eluaseme finantseerimise osakonna arendusjuht Kersti Arro soovitab intressi fikseerida klientidel, kellele võib intressi tõustes laenumaksete tasumine raskusi tekitada. Mõistetavalt on enamkasutatav ikkagi ujuva intressimääraga laen.

"Pakkumaks täielikult fikseeritud intressiga laenust paindlikumat lahendust, tõime mullu sügisel turule osaliselt fikseeritud intressiga laenu," räägib Arro. Seeläbi pakub Hansapank intressi fikseerimise võimalust just kliendi poolt soovitud laenusummas ning fikseeringu tähtajaga. "Seega saab klient võtta osa laenust ujuva ning teise osa endale sobivaks perioodiks fikseeritud intressiga," sõnab ta.

See võimalus laseb klientidel kaitsta ennast intressitõusu vastu väiksemate kuludega kui täielikult fikseeritud intressi korral - esialgu saab hoida kokku selle laenuosa pealt, mis on ujuva intressimääraga, ning intressitaseme tõustes sellelt osalt, mis on fikseeritud.

Siiski moodustavad fikseeritud intressiga laenud kogu portfellist alla 2%. Hansapank pakub võimalust fikseerida intressimäär kas 5, 10 või 15 aastaks. Pärast selle perioodi möödumist saab klient valida, kas jätkab intressi fikseerimist või valib ujuva intressiarvutuse.

Läti turul ei ole fikseeritud intressimäära pakkumine aktuaalne, seega ka Parex Panga Eesti filiaal seda üldjuhul ei tee.

Sampo Panga krediiditoodete osakonna juhataja Arvi Lipp sõnab teemat kommenteerides, et Sampo Pank pakub kodulaenu intressi fikseerimise võimalust. Intressi fikseerimise perioodiks saab valida kas 12 kuud, 5 aastat või 10 aastat.

"Kuigi kodulaenu intressi aluseks olev kuue kuu Euribor on jätkuvalt tõusuteel, on intressi fikseerimise vastu huvi loid ning seda on kasutanud vaid viis protsenti laenuklientidest," möönab Lipp.

Kliendid suhtuvad Lipu sõnutsi taolisse võimalusse ettevaatlikult ning ei soovi riskida võimaliku kaotusega. Ta soovitab kliendil vaadata oma laenujääki ning laenuperioodi pikkust.

Kui laenujääk pole suur ning ka laenuperiood on alla 15 aasta, siis intressi fikseerimise korral võib rahaline võit olla minimaalne või olematu. Kui aga laenu peab tagasi maksma 15-20 aastat või enam ning laenu kuumakse suurus moodustab pere eelarvest olulise osa, siis tasub mõelda ka intressi fikseerimisele ning soovitada võiks 10aastast intressi fikseerimise perioodi. Nordea Panga personaalpanganduse juhi Toomas Paju sõnutsi kasutatakse osalist fikseerimist siis, kui on plaanis mingi osa laenust tagastada kindlasti ennetähtaegselt. Siis võetakse pika tähtajaga maksta jäävale osale fikseeritud intress.

Kui midagi esialgu graafikuväliselt tagastada ei ole, fikseeritakse üldjuhul terve summa.

"Klientide huvi intressi tõusust tulenevate riskide maandamise vastu on märgatavalt kasvanud sügisest 2005, kui leidis aset esimene baasintressi märgatav tõus viimase paari aasta jooksul," räägib Paju.

Krediidipanga krediidiosakonna juhataja Karin Ossipova kinnitas, et võimalust fikseerida eluasemelaenu intressi vaid osale laenusummast Krediidipank ei paku.

Alates maikuust saab ka Krediidipangas laenusaaja fikseerida eluasemelaenu intressi kogu summa ulatuses 5 aastaks. 5 aasta möödudes seotakse intress 6 kuu Euriboriga.

"Intressi on mõtet fikseerida ennekõike inimesel, kelle jaoks on oluline arvestada stabiilse igakuise laenumaksega pikema perioodi vältel," räägib ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing