Rosneft läheb börsile piiratud plaaniga

Sirje Rank 02. mai 2006, 00:00

Põhjenduseks on kõrge nafta hinna püsimine, mis on oluliselt vähendanud Rosnefti kapitalivajadust, mitte aga tehingu ümber üles kohunud kriitika, väitsid nädalavahetusel ajalehele Financial Times tehingule lähedal seisvad isikud.

Algselt oli Moskval plaan müüki panna 49% Venemaa suuruselt kolmanda naftafirma aktsiatest, millest loodeti saada kuni 20 miljardit dollarit.

Uue kava järgi tuleks aktsiaid müüki 8-10 miljardi dollari eest, millest piisab 7,5 miljardi dollarilise laenu tagastamiseks. Sellest rahastati riigi enamusosaluse kindlustamist teises energiahiius Gazpromis.

"Firma toodangu maht kasvab tööstusharu ühes kiiremas tempos, tagades piisaval hulgal vaba raha, ning samuti on meie laenukulud viimasel 6-9 kuul kolm korda vähenenud," tsiteeris Financial Times investeerimispangast Morgan Stanley Rosnefti finantsjuhiks palgatud Peter O'Brienit.

Lõpliku otsuse IPO suuruse kohta teeb valitsus juunis.

Londoni börsi populaarsus on väliskapitali jahtivate Vene firmade seas järsult kasvanud, sest seal on potentsiaalseid ostjaid rohkem. Kodumaal on aktsionäride kaitse nõrk ning Ameerikas karmistunud börsireeglid vähendavad tungi New Yorgi börsile. Läinud aasta IPOdest said Venemaa firmad Londoni börsilt 5,1 miljardit dollarit, mis on omakorda 14% Londoni börsi esmaemissioonide mahust. Rosnefti debüüt lööks uue rekordi.

Rosnefti minevik on aga osa investoreid kõhklema pannud. Sisuliselt on tegemist pankrotini viidud naftakompanii Jukose varade uue müügiga, mis kätkeb nii eetilisi probleeme kui ka riske uutele investoritele.

75% Rosnefti varadest moodustab varem Jukose suurim tootmisüksus Juganskneftegaz, mis läks pärast hämaratel asjaoludel sundmüüki Jukose maksuvõla katteks 2004. aastal Rosneftile. Briti üks suuremaid investeerimisfirmasid F&C Asset Management teatas eelmisel nädalal, et võib Rosnefti IPOt boikoteerida, kui firma ei lahenda endiste Jukose varadega seotud juriidilisi probleeme, kust võib tulla suuri kahjunõudeid.

Londoni börsi juhtkond on aga mures investorite õiguste kaitse pärast Venemaal. Eelmisel nädalal avalikustas ajaleht Financial Times börsi juhi Clara Furse kirja Venemaa presidendile Vladimir Putinile, kus taunib Venemaa suurima välisinvestori Hermitage Capital Managementi juhile William Browderile kehtestatud keeldu riiki siseneda. See on halb signaal teistele Venemaa firmadesse investeerimist kaaluvatele investoritele, hoiatas Furse.

Rosnefti IPO suhtes on kriitiline ka finantsist George Soros, kelle sõnul annaks see heakskiidu nafta- ja gaasitööstuse osalisele taasriigistamisele Venemaal ning seaks ohtu Euroopa energiajulgeoleku. Paljudele investoritele on Rosnefti IPO siiski eelkõige ahvatlev võimalus Venemaa naftarikkustest osa saada.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing