Börsiülevaade: Eesti Ehituse börsitulek nagu välk selgest taevast

02. mai 2006, 09:55

Täna hommikune börsiteade Eesti Ehituse aktsiate avaliku esmaemissiooni (IPO) kohta tuli nii väikeinvestoritele kui ka meediale nagu välk selgest taevast.

Tallinna börs teatas, et tänasest hakkab Eesti Ehituse aktsiate avalik esmapakkumine ning Börsi Noteerimis- ja Järelevalvekomisjon on andnud ehituskontsernile rohelise tee börsiletulekuks.

Ise-enesest on uue börsifirma lisandumine Tallinna börsile igati rõõmustav sündmus, mis peaks parandama investeerimisvõimalusi ja andma ka teistele firmadele julgust börsile tulla.

Samas tekitab aga küsimusi, kas Eesti Ehituse börsiletulek ei oleks võinud juba varem olla meedia ja väikeinvestorite jaoks teada. Ettevõtte börsil olemine eeldab eelkõige head läbinähtavust ja avatust. Sellega peaks algust tehtama juba enne börsile jõudmist.

Mõneti võib siin kivi visata ka börsi kapsaaeda, mis avaldas täna teate, et Börsi Noteerimis-ja Järelevalvekomisjon vaatas läbi Eesti Ehituse börsiletuleku taotluse juba möödunud neljapäeval.

Börsiletulekust ette hoiatamine on halb seetõttu, et investoritel, (eelkõige väikeinvestoritel) kes soovivad aktsiaemissioonist osa võtta, võib minna raha kogumisega kiireks (aktsiaid saab märkida kuni järgmise neljapäevani).
Vaba raha otsimine (kogumine) võib tekitada mõningase müügisurve spekulatiivsetes Tallinna börsi aktsiates. Säärast käitumist oli näiteks märgata möödunud aasta suvel enne Starmani börsiletulekut. Samas tekitas see sunnitud müük ka häid ostukohti.

Eesti Ehituse IPO-maht on kuni 2,95 miljonit aktsiat, mis kõrgeimat pakkumishinda (97,8 krooni aktsia kohta) arvestades teeb emissiooni mahuks kuni 289 miljonit krooni.
Lisaks on emissiooni peakorraldajal Suprema Securities õigus osta EE Grupilt kuni 328tuhat aktsiat.

Arvestades aktsiaemissiooni hinnavahemiku (82,5-97,8 krooni) hinnatakse ehituskontserni turuväärtuseks 1,27-1,50 miljardit krooni.

Ettevõtte 2005. aasta müügikäive oli 1,67 miljardit krooni. Kõrgema hinnasihi alusel annaks see turuväärtuse/käibe suhteks 0,9.
Näiteks Merko Ehituse vastav suhtarv on ligi 1,5.

Samas Eesti Ehituse P/E (hinna/tulu) suhe on möödunud aasta kasumi põhjal 16,0, Merko 10,9 vastu.
See näitab, et Merko Ehituse marginaalid on Eesti Ehituse omadest umbes kaks korda kõrgemad.

Merko Ehituse P/B (turuväärtuse/omakapitali) on hetkel 4,3.
Väga tugevat finantsvõimendust kasutaval Eesti Ehitusel koguni 8,3. Arvestades, et uute aktsiate emiteerimisega kaastakse firmasse kuni 142 miljonit krooni, võib vastav suhtarv kukkuda 5,0 juurde.

Eesti Ehituse eeliseks võib märkida, et tegemist on täielikult Eesti kapitali kontrolli all oleva firmaga. Ehk välisinvestoritel avaneb praegu esmakordne võimalus ettevõte edust osa saada.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing