Aktsia tükeldamine loob eelduse tõusuks

Romet Kreek 03. mai 2006, 00:00

Aktsiate tükeldamine fondiemissiooni või spliti teel elavdab aktsiaga kauplemist, luues eeldused hinnatõusule. Tavaliselt tekibki ettevõtetel soov aktsiate arvu suurendada siis, kui aktsia hind on liiga kõrgeks tõusnud, takistades uute investorite või nende raha lisandumist.

Ettevõtte seisukohast on fondiemissioon alternatiiv dividendi maksmisele. Dividendi makstes tuleb tasuda tulumaksu, fondiemissiooni tehes aga mitte. Investor saab arvuliselt rohkem aktsiaid ja edasi on juba tema teha, millal ta aktsiad müüb (ning maksab eraisikuna müügitulult tulumaksu). Ettevõtte eduka majandustegevuse korral kasvab vastasel korral investorite ootus, et ettevõte maksaks kõrgemat dividendi.

Splitid on jäänud Tallinna börsiettevõtete seas juba kaugesse minevikku. Põhjus on lihtne. Kümnest kroonist väiksem ei tohi aktsia nominaalväärtus olla. Just nii suur see aga kõigil börsiettevõtetel juba ongi. Varem oli nii mõnelgi börsiettevõttel aktsiate nominaal sada krooni, kuid aktsiaga kauplemise elavdamiseks alandati see kümnele kroonile. Ettevõttele see mingit maksunduslikku efekti ei anna, kuid investoritel tekib sarnaselt fondiemissiooniga võimalus osa uusi aktsiaid müüa.

Alternatiiv oleks see, et investor müüb oma ainsa aktsia ja ei saa enam osa ettevõtte rõõmudest-muredest, kasumitest-kahjumitest.

Investorid võtavad tavaliselt aktsiate tükeldamised positiivselt vastu, kui just samal ajal ei ole õhus midagi negatiivset aktsia või ettevõtte kohta.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 15:57
    Otsi:

    Ava täpsem otsing