Eesti Ehitus üllatas börsiletulekuga

Raivo Sormunen 03. mai 2006, 00:00

Eilehommikune börsiteade Eesti Ehituse aktsiate avaliku esmaemissiooni (IPO) kohta tuli nii meediale kui ka väikeinvestoritele nagu välk selgest taevast.

Teade ehitusfirma börsiletuleku soovist tuli vaid vähem kui pool tundi enne väärtpaberite pakkumisperioodi algust. Kui tavaliselt on info firma börsiletulekust hakanud vaikselt meediasse imbuma - olgu selleks siis ettevõtte poolt börsile edastatud noteerimisprospekt või emissiooni korraldajate valimine, siis seekord käis kõik ilma vaheetappideta.

Mõneti võib siin kivi visata ka börsi kapsaaeda, mis teatas alles eile, et Börsi Noteerimis-ja Järelevalvekomisjon vaatas Eesti Ehituse börsiletuleku taotluse läbi juba möödunud neljapäeval. Samuti jõudis ehitusfirma prospekt Finantsinspektsiooni kodulehele juba möödunud reedel ehk päevi varem, kui uudis börsikanaleid pidi investoriteni jõudis.

Ette hoiatamata börsiletulek on mõneti halb seetõttu, et investoritel (eelkõige väikeinvestoritel), kes soovivad aktsiaemissioonist osa võtta, võib minna raha kogumisega kiireks (aktsiaid saab märkida kuni järgmise neljapäevani).

Eile oli Tallinna börsil juba kerge langus - kahe tõusva aktsia kohta tuli kümme langevat, kuid käibed jäid siiski madalateks. Spekuleerin, et lähinädalatel võib eilne uudis Tallinna börsi nädala-paari jooksul kerget müügisurvet tekitada.

Iseenesest on uue börsifirma lisandumine börsile aga igati positiivne sündmus, mis peaks parandama siinseid investeerimisvõimalusi ja andma ka teistele firmadele julgust börsile tulla.

Kõrgema hinnasihi alusel on ettevõtte turuväärtuse/käibe suhteks 0,9. Võrdluseks võiks kõrvale panna börsil juba noteeritud Merko Ehituse, mille vastav suhtarv on ligi 1,5. Merko Ehituse P/B (turuväärtuse/omakapitali) on hetkel 4,3. Väga tugevat finantsvõimendust kasutaval Eesti Ehitusel koguni 8,3.

Arvestades, et uute aktsiate emiteerimisega kaasatakse firmasse kuni 142 mln krooni, võib vastav suhtarv kukkuda 5,0 juurde.

Eesti Ehituse eeliseks võib märkida seda, et tegemist on täielikult Eesti kapitali kontrolli all oleva firmaga. Ehk siis välisinvestoritel avaneb praegu esmakordne võimalus ettevõtte edust osa saada ning olemasolevate aktsionäride ringis ei tohiks olla kedagi, kes aktsiat börsile tulles müüma tormaks.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 15:57
    Otsi:

    Ava täpsem otsing