Roheline tuli vaid kahel foorifirmal

Väinu Rozental 03. mai 2006, 00:00

Eestis on tänase seisuga 326 fooriobjekti. Signaali hooldada on Tallinnas 238 objekti. Ülejäänud, IB Foori hooldatavad objektid asuvad kümnes Eesti linnas. Väikseimad fooriga varustatud kohad on Haljala ja Otepää. Fooriobjekt koosneb jalakäijate ületusraja puhul paarist foorist ja suure ristmiku puhul kümnetest fooripeadest ehk tulekomplektist.

IB Foori juhatuse esimehe Leho Evardi sõnul on välja kujunenud nii, et Signaal tegutseb Tallinnas ja nemad mujal Eestis. "Me isegi ei osalenud Tallinna linnavalitsuse mullusel konkursil," lausub Evard. "Samas on meie eelis see, et meil on töötajaid ka Tartus ja Pärnus, mistõttu saame operatiivselt ning odavamalt üle Eesti tegutseda."

Evardi hinnangul jagub kahele firmale fooride ehitamiseks, rekonstrueerimiseks ja hooldamiseks parasjagu turgu. "Kui keegi kolmas turule trügiks, ega sellest siis rahalist mahtu juurde tule," ütleb Evard ja lisab, et foorituru aastane maht on umbes 30 miljonit krooni. Sellest kaks kolmandikku ampsab Signaal ja kolmandiku IB Foor.

Signaali foorigrupi juht Peeter Toon ei soostu väitega, justkui oleks turg kahe tegija vahel rahumeelselt jagatud. "Kohalike omavalitsuste hangetel käib meil teinekord ikka õige äge konkurents," räägib Toon. "Samas teeme aeg-ajalt ka sõbralikku koostööd, näiteks oleme neile valmistanud allhanke korras metallkonstruktsioone ja IB Foor on teinud meile alltöövõttu Tallinnas."

Mõlemad firmad ehitavad aastas 5-7 uut fooriobjekti, mille hinnad jäävad 0,3-2,5 miljoni krooni vahele. Töös olevaid foore hooldatakse regulaarselt, näiteks Tallinnas vahetatakse aasta jooksul välja üle 3000 lambipirni. Signaalil on Tallinnas ööpäev läbi tööl dispetšer, kes näeb kohe ekraanil, kui kontrolleritega varustatud ristmikul mingi fooritule pirn on läbi põlenud. IB Foori spetsialistid saavad rikketeated SMSiga.

Fooride rikkeid põhjustavad enamasti ilmastikutingimused, elektrikatkestused, vanad kaablid ja liiklusõnnetused. Piisab väikesest kõksust vastu posti, kui rivist väljas on kogu ristmik. Tallinnas rihivad sõidukijuhid fooriposte aastas umbes 80 korral.

Peeter Tooni andmeil moodustas foorigrupi mullune 19,5 miljoni kroonine käive ligi poole Signaali käibest. Suurema osa töödest teeb foorigrupp teedeehitajate tellimusel, näiteks Tallinn toetab foorindust tänavu otse vaid 6,9 miljoni krooniga. Signaali foorigrupis töötab 15 inimest.

IB Foori mullune käive oli 11 miljonit krooni. IB Fooris töötab üheksa inimest. Ettevõte paigaldab ja hooldab fooriseadmeid ka mitmes Läti ja Leedu linnas. "Ilmselt on meie tehniline potentsiaal ja oskusteave kohalikest tegijatest parem," põhjendab Leho Evard.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 15:57
    Otsi:

    Ava täpsem otsing