Toomas Luman paneb Eesti Ehituse klaaskupli alla

ÄP 03. mai 2006, 00:00

EE Grupi suuromanik Toomas Luman viib Eesti Ehituse börsile. See on rõõmus sõnum investoreile: juurde tuleb uus ja huvitav aktsia, millesse saab raha paigutada. Ehk julgustab Eesti Ehituse samm teisi ettevõtteid kiiremini sama tee jalge alla võtma.

Äripäev arvab, et Eesti Ehituse aktsiast tuleb maiuspala eeskätt spekulantidele - aktsia likviidsus on väike, hind Merko Ehituse aktsiaga võrreldes kõrge ning ettevõtte kinnisvaraprojektid Ukrainas on riskantsed.

Ehitussektor kasvab jõudsalt, see räägib pikaajalisema rahapaigutuse poolt. EE miinuseks võib lugeda väga tugevat konkurentsi ehitusalal. Samas ei jää lähiajal vist küll ükski ehitusfirma tööta - elumajad, büroohooned, tootmishooned muudkui kerkivad, teid ehitatakse ning uued tellimused ootavad järjekorras tegijat.

EE käive on veidi üle poole Merko omast, kasum aga vaid viiendik konkurendi omast. Kasumeid võrreldes tahetakse Äripäeva börsianalüütiku Romet Kreegi hinnangul kõrgemat hinda, kui börsil makstakse Merko eest.

Merkol on ka "hea käsi" riigihangetes. Mis juhtub aga siis, kui võim vahetub, pealinnas näiteks? EE eelis on see, et ta sekkub vähem poliitikasse, samuti see, et ta ehitab rohkem ja tegeleb vähem kinnisvaraarendusega kui Merko.

Teatud ohtu võib siiski ka EE-le kujutada ülekuumenemine Eesti kinnisvarasektoris - aga Ukrainas pole see veel kuumaks minna jõudnudki.

Ukrainaga seotud projektid moodustavad 6,5% EE käibest, ettevõttel on plaanis oma tegevust seal laiendada. Risk on suur, samas on Ukraina kasvav turg ja sageli tähendab kõrge risk ka suuremat tulu.

Ehitusfirmadel on tagataskus veel üks trump - Euroopa Liidu toetusmiljardid ei lase kodus ehitustempol raugeda vähemalt järgmised kuus-seitse aastat.

EE eduka börsile tuleku võib ära rikkuda Tallinki käekäik. Investoreil võib olla just Tallinki tõttu tõrge uustulnuka suhtes - oli ju ka Tallink põnev aktsia, firma kasvav, tihedas konkurentsis kindlalt pinnal püsiv, aktsia hind ometi kukkus. Teisalt võib hulk vaba raha ollagi juba kinni Tallinkis. Erilist usaldust investoreis ei tekita seegi, et EE börsiletulekut korraldab Suprema Securities - Tallinki emissiooni läbiviija.

Ent erinevalt Tallinkist (suurtel välisinvestoreil oli õnnestunud osta enne avalikku emissiooni Tallinki aktsiaid madalamalt tasemelt) - ei ole EE-l selliseid aktsionäre, kes tõttaksid aktsiat börsile jõudes kohe müüma. Samuti kehtib senistele omanikele 12kuuline müügikeeld.

Toomas Luman on EE Grupi firmadele sama mõjus omanik, nagu oli Ain Hanschmidt Tallinkile, kuid grupi ja tütarettevõtete suhe selgem kui Infortaril ja Tallinkil. Oma "puuk" on ka Lumanil (nt liisib EE sõidukeid EE Grupi kaudu), kuid selliseid skandaale, nagu Tallinki ümber, pole kuulda olnud. Firmast on üldse vähe kuulda, aga selle "vea" parandab börs - lisab läbipaistvust ehitaja tegemistesse.

EE emissiooni maht - ca 277 miljonit - on poole väiksem summa, kui maksis Viktor Levada Olümpia hotelli vastas olevate kruntide eest. Sellest läheb omanikele ca 100 miljonit, summa, mille eest võib täna osta Weroli-sarnase võlgades ettevõtte. Lumani peamine eesmärk ei ole seega firma arenguks börsilt lisaraha hankimine, nagu Tallinki omanikel, vaid pigem firma väärtuse tõstmine. Börsifirma on prestiižsem.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 15:57
    Otsi:

    Ava täpsem otsing