Rahastada tasub terviklahendusega

Janar Juht 04. mai 2006, 00:00

Uute investeeringute tegemiseks tuleb ettevõtjatel läbi mõelda, kas praegune nõudlus kestab edasi, kas uus investeering jätab tootmisreserve ja kuidas investeeringut rahastada.

Majanduskasvu tingimustes tekib tootmisettevõtetel vajadus pakkuda suuremaid tootmismahtusid, pikad tarnetähtajad erinevates sektorites on märk toomismahtude ebapiisavusest. Seetõttu otsivad ettevõtjad võimalusi investeeringute tegemiseks võõrkapitali abil ja minimaalse omafinantseeringuga.

Seadmepargi uuendamist on mõistlik finantseerida liisingu abil, kuid sageli on takistuseks ebapiisav tagatis või liiga madal omafinantseering.

Liisingulepingu tagatiseks sobivad aktiivset järelturgu omavad seadmed. Spetsiifiliste ja Eestis piiratud järelturuga seadmete finantseerimisel saab tihti takistuseks liisingulepingu tagatiste ebapiisavus. Seadmetele naaberriikides järelturu leidmine on pika müügiperioodi ja suure transpordikulu tõttu liisinguandjale komplitseeritud.

Lahenduseks on leida lisatagatis, näiteks kinnisvara. Tihti on aga kinnisvarale seatud hüpoteek teiste laenude katteks. Seadmeliisingu tagatiseks nõutava lisahüpoteegi seadmise asemel soovivad ettevõtjad pigem suurendada olemasolevat laenu kui seada uus hüpoteek.

Mõistlik on kasutada seadmete finantseerimiseks terviklahendust, kus pank finantseerib investeeringud hoonetesse ja seadmetesse vastavate laenu- ja liisingulepingutega. Seadmeliisingu lepingud on tavaliselt perioodiga kuni viis aastat, pikaajalised investeerimislaenud kuni kümme aastat. Kui hoonetele on seatud hüpoteek panga kasuks ja pank on ka liisingu andjaks, siis pole vaja seadmeliisingu tagatiseks eraldi hüpoteeki sõlmida. Piisab, kui hüpoteegi summa katab proportsionaalselt investeerimislaenu summa ja seadmete lisatagatiseks nõutava osa.

Nii on ka lihtne vahetada seadmeid ja sõlmida uusi liisingulepinguid ilma hüpoteeki muutmata, samuti kasutada tagasimakstud investeerimislaenu osa lisatagatiseks seadmepargi uuendamisel.

Tavaliselt on pank ja liisingufirma aga erinevad äriettevõtted ja hüpoteekide seadmine on keerulisem ning kulukam, sest on vaja seada mitu hüpoteeki erinevate hüpoteegipidajate kasuks.

Rahalise omafinantseeringuna saab ettevõtja kasutada seni veel vähetuntud müügi-tagasirendi tehingut. Näiteks kui ettevõtjal on seadmed soetatud mõni aeg tagasi omavahenditest, on võimalik samade seadmete tagatisel uuesti pangalt raha laenata kuni 70% seadmete turuhinnast. Selleks tuleb seadmed müüa pangale ja sõlmida uuesti kapitalirendileping.

Ettevõtja saab vabaneva raha suunata uue seadmeliisingu sissemakseks.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:14
    Otsi:

    Ava täpsem otsing