Tõstukauto teeb hoovi vanametallist tühjaks

Kaido Aettik 04. mai 2006, 00:00

Eestis suunatakse ettevõtluses tekkivast metallist taaskasutusse umbes 200 000 tonni aastas.

Laias laastus võib öelda, et 20% vanametallist tuleb suurtelt tööstusfirmadelt, kes n-ö toodavad vanametalli ja metallijäätmeid oma tegevuse käigus (näiteks vanad tehnoloogilised seadmed, uued lõike- ja stantsijäätmed). 80% vanametallist pärineb aga sellistelt firmadelt, kes üks-kaks korda aastas oma territooriumi korrastavad. Sellisel juhul on peamiselt tegu nn olmemetalliga (hoonete ehitamisel või rekonstrueerimisel tekkiv metall, kasutuskõlbmatud sõidu- ja veoautod, igasugune metalltaara).

Metallist vabanemiseks on ettevõtetel valida kahe peamise teenuse vahel: kas kasutada vahetuskonteinereid või tõstukautot. Neid teenuseid on võimalik ka omavahel kombineerida.

Vahetuskonteineri teenus on väga sobiv ettevõtetele, kel tekib metallijäätmeid regulaarselt. Metallid saab ladustada vahetuskonteinerisse ja vajalikul hetkel tellida selle tühjendamise. Vahetuskonteinerite teenust on võimalik kohandada ettevõtte tootmisprotsessiga, mis tagab metallijääkide äraveo täppisajastuse meetodil. Kasutusel on mitmes suuruses konteinereid, nii väiksematele kui suurematele kogustele. Eraldi on olemas spetsiaalsed keskkonnaohutud konteinerid akude kogumiseks.

Juhul kui metallesemed ja -konstruktsioonid vajavad enne konteinerisse panemist tükeldamist ja lahtivõtmist, saab tellida lisaks demonteerimisteenuse. Kasutades spetsiaalset tehnikat, on metalle võimalik lõigata kõikjal, ka kuni 40 meetri kõrgusel.

Raskete ja suuremõõtmeliste metallide tõstmiseks ja äraveoks sobib kasutada tõstukauto teenust. Tõstukauto on varustatud spetsiaalse metalli tõstmise haaratsiga. Ettevõtetele, kellel puudub metallijäätmete pealelaadimise ja transportimise võimalus, on tõstukauto kasutamine kiireim ja sobivaim lahendus metallijäätmetest vabanemiseks.

Paljude ettevõtete jaoks on väga oluline teadmine, et kui nende metallesemed sisaldavad konfidentsiaalset infot (näiteks lukud, tööpingid jne), siis kuidas tagada info hävitamine. Õige tehnika kasutamisel hävineb info täielikult. Näiteks Kuusakoskis granuleeritakse kogu metall suures metalliveskis diskreetselt.

Üldiselt ei pea ettevõte nimetatud teenuste kasutamise eest eraldi midagi maksma, kui ta müüb vanametalli samale firmale, kes teenust osutas. Teenuste tasu arvestatakse maha metalli hinnast.

Vormistamine ja arveldamine on tehtud ettevõtte jaoks üldjuhul hästi mugavaks, tehing on võimalik teha ilma metallifirmasse kohale tulemata. Üleandmis-vastuvõtmisakt koos kaalumisega tehakse ettevõttes kohapeal, akti alusel saab ettevõte saata metallifirmale arve ja selle alusel toimub ka kogutud vanametalli eest tasumine.

Võtmetegija on Hiina - juba nelja järjestikuse aasta jooksul on Hiina olnud suurim värvilise metalli tootja.

Bloombergi analüütikute hinnangul võib alumiiniumi hinnatõus küündida sel aastal 22 protsendini, kuigi aasta alguses prognoositi 11% tõusu. Aastaks 2015 ennustatakse 59% tarbimise tõusu, põhjuseks enam kui kahekordne joogipakendite ja autotööstuse alumiiniumi tarbimise tõus Hiinas. Nõudluse katmiseks peab toodang aastaks 2020 kahekordistuma.

Nikli hind on alates 2005. aasta lõpust kasvanud, kuid erinevalt teistest baasmetallidest pole rekordkõrguseni veel küündinud. Hinnatõusu põhjused on piiratud pakkumine ning tugev nõudlus. Mais on oodata turu mõningast rahunemist, hinnad võivad langema hakata.

Vase hind on alates 2002. aastast neljakordistunud, purustades käesoleva aasta aprillis 6000 USD/t piiri. Turg on pingeline, laovarud vähenevad ja tootjatel on raskusi. Pakkumist mõjutavad tootmishäired - streik Grupo Mexico La Caridadi kaevanduses, pinged Sambia vasetööstuses ning Falconbridge Ltd-i märtsis väljakuulutatud force majeure, mis tingitud probleemidest Tšiili Collahuasi kaevanduses.

Musta metalli hindade suund on 2006. aastal olnud tõusev. Ekspertide hinnangul on peagi ette näha mõningast hinnalangust. Põhjuseks materjalide voogude kasv, mis tekitab turul ülepakkumise. Allikas: AS Kuusakoski

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:14
    Otsi:

    Ava täpsem otsing