Ajas muutuv ilu ühes raamatus

Tiina Kolk 05. mai 2006, 00:00

Bologna ülikooli semiootikaprofessori ja kirjaniku Umberto Eco koostatud ja Girolamo De Michelega kahasse kirjutatud "Ilu ajalugu" vaatleb erinevate sajandite ilukäsitusi ja nähtusi, mida inimesed on aastatuhandete vältel ilusaks pidanud.

Raamat lähtub põhimõttest, et ilu pole olnud midagi absoluutset ja muutumatut, vaid sel on erisugused palged, olenevalt ajastust ja maast. See ei puuduta ainult kehalist ilu (meeste, naiste ja maastiku oma), vaid ka Jumala enda, pühakute ja ideede ilu. Sageli eksisteerivad ühel ja samal ajastul koos erinevad ilumudelid ja mõned neist kanduvad edasi läbi mitme ajastu.

Raamatu avavad 11 pilditahvlit - "Alasti Venus", "Alasti Adonis", "Rõivastatud Venus", "Rõivastatud Adonis", "Venuse portree", "Adonise portree", "Neitsi Maarja", "Jeesus", "Kuningad", "Kuningannad", "Proportsioonid" -, mis aitavad näha, kuidas ühed või teised ilukäsitlused eri ajastutel korduvad ja arenevad (ehkki küll variantidena) ning esinevad ka üksteisest väga kaugel asunud filosoofide, kirjanike ja kunstnike töödes.

"Ilu ajalugu" on jaotatud 16 peatükki.

Alustatakse Vana-Kreeka esteetiliste ideaalidega, edasi tulevad huvitavad käsitlused "Ilu kui proportsioon ja harmoonia", "Värv ja valgus keskajal", "Koletise ilu", "Karjatüdrukust ingelliku naiseni" jt kuni tänapäevani. Viimasena vaadeldakse massimeedia ilu.

Raamatus illustreerivad iga ajastut või põhimõttelise tähtsusega esteetilist mudelit teksti kõrval olevad teemakohased kujutised ja tsitaadid, mis on eesti keelde tõlgitud algkeelest.

"Ilu ajalugu" on huvitav teos, millest osasaamiseks tuleb aega varuda, sest tekstide lugemise ja "pildi sisse mineku" elamusi ei saa lihtsalt raamatut lapates nautida.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:39
    Otsi:

    Ava täpsem otsing