Automaatika areng ja usaldusväärne allhange määravad globaalse tööstuse tuleviku

Aleks Rulkov 08. mai 2006, 00:00

Tänavusel maailma juhtival tööstusmessil Saksamaal Hannoveris esitleti tooteid globaalsetest energeetikaprojektidest kuni luksuskellade, tehissafiiride ja -rubiinide ning mõnekümnendiku millimeetrise läbimõõduga laagriteni.

Automatiseerimine on tulevikutööstuse prioriteet. Kui kvalifitseeritud tööjõudu ei jätku, polegi vaja. Automatiseerime kõik protsessid, mida vähegi võimalik.

Eestis kvalifitseeritud tööjõu puuduse üle enam ei arutleta, räägitakse üldisest tööjõupuudusest. Saksamaal on küll viis miljonit töötut, kuid automatiseeritud tootmine on kordades odavam, efektiivsem ja kvaliteetsem võrreldes käsitsitööga.

Loosung "Digitaalne ettevõte" on realiseerumas tänu vastava tarkvara (MES - Manufacturing Executive Systems ja ERP - Enterprice Resource Planning) arengule. ERP ehk ettevõtte äriinfo süsteem on ettevõttes kasutatav tarkvara, mille abil integreeritakse kõik üksused ühtsesse IT-süsteemi. MES liidab ühtseks süsteemiks tootejuhtimise ja kvaliteedijuhtimise.

Tarkvara kasutuselevõtmine on kallis ja pikaajaline protsess (juurutamise algetapp kestab vähemalt aasta). Samas suurendab see ettevõtte tootlikkust ja vitaalsust, muudab tootmise intelligentseks.

Omaette teemana arutati messil rahvusvaheliselt ühemõtteliselt mõistetavat toodete ja teenuste kirjeldamist, sest mõni otsus toote või teenuse ostmisel võib maksta sadu miljoneid eurosid. Saksamaal kulub aastas 9 miljardit eurot tehniliste tekstide tõlkimiseks.

Tavapäraselt oli messi kolm suurt halli pühendatud allhankele. Allhange on ja jääb tööstuse alustalaks, sest ka digitaliseeritud maailmas peab keegi musta töö ära tegema. Tööstuse erinevate sektorite turu- ja tehnoloogialiidrid arendavad protsesse ja lühendavad tootmistsüklit vaid koostöös allhankijatega, kes on muutumas põhiliseks lisaväärtust tootvaks partneriks. Näiteks võib tuua autotööstuse või lennukiehituse, kus tänu tuhandetele allhankijatele valmistatakse loendamatu hulk komponente kõrgtehnoloogilistest plastmassidest, mitte enam metallidest.

Üldistatult võib öelda, et kasumlikku allhanget naudivad ettevõtted, kelle toodete valik on võimalikult kitsas, kuid turg võimalikult lai.

Aprilli viimasel nädalal peetud Hannoveri tööstusmessil osales 5175 eksponenti 66 riigist. Eestit esindasid Eesti Masinatööstuse Liit ja satelliitantennide tootja AS Vertex Estonia.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 15:58
    Otsi:

    Ava täpsem otsing