Uued näod New Yorgi oksjonimajades

Sirje Rank 08. mai 2006, 00:00

Seda oli näha nii tahumatust viisist, kuidas mees pidevalt oma oksjoninumbrit viibutas (vanad olijad teevad seda talitsetumalt) kui ka tagareast, kuhu oksjoni korraldajad mehe istuma olid paigutanud. Aimanuks keegi tema tegelikku ostujõudu - kokkuvõttes tegi mees üksi ligi poole tolle õhtu 207 miljoni dollarilisest käibest - poleks ta oksjoniruumi tagumisse nurka sattunud. Nii kirjeldas läinud nädalal Picasso armukese Dora Maari portree müüki USA päevaleht New York Times. Kuulu järgi oli mees venelane.

Portree eest makstud 95,2 miljonit dollarit (1,17 miljardit krooni) ületas alghinda ligi kaks korda ning oli suuruselt teine rahasumma, mida oksjonil kunagi maali eest makstud. Rekordit hoiab üks teine Picasso maal, "Poiss piibuga", mis müüdi kaks aastat tagasi 104 miljoni dollari eest.

Dora Maari portree uus omanik, kes ostis 5 miljoni dollari eest veel ühe Monet' ja 2,5 miljoni dollari eest ühe Chagalli maali, annab vihje, kust taoline agressiivne ostuhuvi pärit on, kirjutas Briti leht Independent. Nõudlust, mis maailma kunstiturgudel hinnad kuumama on pannud, kannustab nii maailma rikaste üldine jõukuse kasv ja nafta kõrgest hinnast paisunud varandused kui ka uute rikaste lisandumine Venemaal ja Hiinas. Ajakirja Forbes aprillis ilmunud Venemaa rikaste pingereas oli dollarimiljardäre juba 36, kelle varanduse suurus vastab neljandikule riigi SKPst.

Venemaa uusrikkad ei osta vaid jalgpalliklubisid ja luksusjahte, vaid on arvestatavad tegijad maailma kunstiturgudel. Eriti nõutud on nende seas moodsa kunsti suurnimed eesotsas Picassoga, mis on staatuse sümbol üle ilma, ent samuti Saksa ekspressionistid, Amedeo Modigliani ja Vene enda meistrite tööd. Londonis maksis Vene kollektsionäär Andy Warholi dollarimärgi maali eest tänavu 2,6 miljonit naela.

Kunsti müüjateks on paljud kauaaegsed kollektsionäärid, kelle arvates on praegu paras hetk. Picasso Dora Maari portree müüs Chicagos elav Gidwitzi perekond, finantsist Henry Kravis sai oma Matisse'i akti eest samal oksjonil 18,4 miljonit dollarit. Fakt, et kollektsionäärid müüvad ja uusrikkad ostavad, on kergitanud küsimuse, kas maailma kunstituru buum ei hakka mitte raugema. Aasta esimese nelja kuuga kerkisid hinnad Artprice.com-i andmetel 16% ning New Yorgis on hinnad 42% kõrgemal kui kunagi varem. Sellist hinnataset on hakatud juba spekulatiivseks nimetama.

Independent tõmbab paralleeli 1990. aastatega, mil jaapanlaste suur ostuhuvi viis impressionistide tööde hinnad rekordilisele tasemele, kust need siis järgnenud aastatel järsult kukkusid. Eelmise aasta lõpuks olid impressionistide tööde hinnad tagasi 1990. aasta tasemel.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 15:58

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing