PM: Eesti teadus sai veerand miljardit

08. mai 2006, 08:51

EAS annab viiele teadus- ja arendusasutusele kokku ligi veerand miljardit krooni, et need saaksid selle eest soetada vajalikku tehnikat ja laborivarustust.

Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus (EAS) jagas aprilli lõpus teadus- ja arendusasutuste infrastruktuuri edendamise programmiga 228,3 miljonit krooni viiele projektile, mis valiti välja 13 rahasoovija seast, kirjutab Postimees.

EASi tehnoloogiadirektori Madis Võõrase sõnul on see alles teaduse infrastruktuuri arendamise programmi katsefaas ning edaspidi võib oodata veelgi suuremaid investeeringuid.

'Vajadused on suured, sest pea kümne aasta jooksul puudus raha spetsiaalselt teaduse infrastruktuuri investeeringuteks, ehkki investeeriti erinevate projektide ja uurimistoetuste kaudu,' ütles Võõras.

'Eesti teadlaskond ootas seda päeva pikisilmi, sest tegemist on sõna otseses mõttes esimese korraga, kus Eesti riik panustab teaduse ja arendustegevuse infrastruktuuri laias plaanis,' sõnas Eesti Teaduste Akadeemia president Richard Villems, kelle juhitava Eesti biokeskuse projekt sai EASilt 30,4 miljonit krooni.

Selle raha eest soetatakse tehnoloogia, mille abil saab lugeda näiteks DNAst geneetilist infot senisega võrreldes kümme korda kiiremini. See võimaldab muu hulgas ka geenivaramut tõhusamalt kasutada.

Suurima summa, pea 58 miljonit krooni sai Tartu tehnoloogiainstituut. Instituudi direktor Mart Ustav tunnistab, et on keeruline seletada, mida kõike selle raha eest ostetava aparatuuriga teha saab.

Kõige tähtsam on Ustavi kinnitusel aga see, et nüüd jõuab instituut Helsingi kolleegidega võrreldavale tehnilisele tasemele.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing