PM: Kulude kasv kergitab istikute hindu

08. mai 2006, 08:41

Uusi taimi osta soovivad aiapidajad peavad elukalliduse tõusu ja külma talve tõttu maksma mitme taime eest isegi kuni viiendiku võrra rohkem kui mullu.

Ühes taktis üldise elu kallinemisega on kerkinud taimede hinnad pea kõigis Eesti puukoolides ja aianduskauplustes. Postimehele hinnatõusust teatanud lugejad märkisid ära näiteks maasikataimede ja mitme suvelille hinnatõusu.

Aiandusfirmade hinnangul ei ole tegemist siiski hüppelise hinnakasvuga, vaid asjade loomuliku käiguga. Tallinna külje all Harku järve ääres asuva AS Cerese juht Andres Suitso tõdes, et järkjärgulise hinnatõusu põhjused Eesti aiandites on erinevad, kuid enamik neist on seotud majanduse üldise olukorra ja energia hinnatõusuga, kirjutab Postimees.

'Suur osa taimi kasvatatakse Eestis maagaasi abil, mille hind sellest aastast märgatavalt tõusis,' rääkis Suitso. See sunnib tema sõnul ka taimede hindu tõstma ca viie kuni kümne protsendi võrra, et tagada senisel tasemel kasvatus.

Oluliseks hinnamõjutajaks on Suitso hinnangul ka tööjõud, mis on aianduses muutumas sama kalliks kui ehituses, nii on palgatõus teistest valdkondadest kiirem. 'Aiandus on viimased kümme aastat püsinud sabassörkijate seas: keskmine palk jääb siiani alla riigi keskmise,' rääkis Suitso.

Tema sõnul on just kiire nõudluse kasv sundinud häid töötajaid palgatõusuga kinni hoidma. 'See on paratamatu trend ka lähiaastatel,' ütles Suitso.

Kolmandaks hinnatõusu põhjuseks on Eesti kliima – sel aastal avaldas paljudele taimedele mõju jaanuarikuine lumeta külmaperiood. 'Näiteks mõjutas see negatiivselt maasikataimede talvitumist, mistõttu on seletatav ka nende hinnatõus,' rõhutas Suitso.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing