Rahandusministeerium: inflatsiooni kiirendas eluaseme ja toidu hinnatõus

08. mai 2006, 16:00

Inflatsiooni kiirendas valdavalt eluasemeteenuste ja toidu kallinemine märtsiga võrreldes ning jätkuvalt kütusehinnad, teatas rahandusministeerium.

Eesti inflatsioon ületas aprillis eurotsooni inflatsiooni 1,9 protsendipunkti võrra.

Eluasemega seotud kulutuste hinnatõus oli tingitud ahjukütte, vähemal määral ka eluaseme remondi ja soojusenergia kallinemisest. Ahjukütte aastane hinnatõus kiirenes aprillis 34 protsendini ning lähikuudel ei ole oodata olulist aeglustumist.

Ahjuküte on üheks odavamaks kütteressursiks ning alternatiivsete energiaallikate, nt kütteõlide, gaasi ja elektri kallinemine on kaasa toonud ka briketi ja puidukütte kiire hinnatõusu. Lisaks on kasvava nõudluse taustal kallinenud eluaseme remondiga seotud kulutused.

Aprillis jätkus toiduainete hinnatõus, kus kasv ulatus 4,2 protsendini. Sarnaselt eelmistele kuudele oli selle taga suuremas osas värskete köögiviljade kallinemine. Märtsi lõpus alanud maailmaturu naftahindade kiire tõus olulist mõju aprilli inflatsioonile ei avaldanud.

Kuises arvestuses ulatus inflatsioon 0,7 protsendini ning ainsana odavnesid sideteenused. Mootorikütuste 5protsendiline kallinemine moodustas ligemale poole aprilli inflatsioonist. Ülejäänud osa tulenes valdavalt toiduainete ja eluasemekulutuste kallinemisest.

Eurotsooni inflatsioon kiirenes aprillis esialgsetel andmetel 0,2 protsendipunkti võrra 2,4 protsendini eelmise kuuga võrreldes. Sarnaselt Eestile mõjutavad ka eurotsooni tarbijahindade arenguid energia ja tööstuskaupade kallinemine.

Inflatsioonikriteeriumi hindamise aluseks olev Eesti 12 kuu keskmine harmoneeritud tarbijahinnaindeks (THHI) ulatus aprillis 4,1 protsendini, mis ületab hinnanguliselt 1,4 protsendipunkti võrra inflatsioonikriteeriumi aluseks olevat kolme madalaima inflatsiooniga EL liikmesriigi põhjal arvutatud referentsväärtust. Referentsväärtust mõjutab alates märtsist ELi madalaima inflatsiooniga Poola ning lähikuudel ei ole oodata Eesti THHI ja referentsväärtuse vahe vähenemist.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing